2024. november 22., péntek

Ivóvizet mindenkinek!

Több település is vízvezeték-hálózatot kap

Az utóbbi időben a nyári hónapokban Szabadka Város egyes területein  gondot okozott a vízvezeték-hálózat hiánya, ugyanis a szárazságban elapadtak a kisebb kutak, amikből a háztartások biztosítják a mindennapokban szükséges vizet. A probléma megoldása az lenne, ha minden háztartásba kezelt víz jutna, amelynek nyomása és minősége is állandó. Ez azonban nagy befektetés a helyi önkormányzat, illetve a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat részéről is. Az ivóvízhálózat bővítésére most elkészültek a tervek, amely ezen probléma megoldásának első lépését jelenti. Erről Sugár Györggyel, a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat igazgatójával beszélgettünk.
– Az önkormányzat keleti oldalán négy olyan település van, ahol nincs, vagy csak részben van ivóvíz-szolgáltatás. Ezek a települések Ludas, Hajdújárás, Királyhalom és Nosza. Királyhalomnak nagyjából a fele le van fedve vízvezeték-hálózattal, és ott üzemel is egy ivóvízkezelő. Nosza egy részén is van vízvezeték-hálózat, viszont az a kispiaci ivóvízkezelőből kapja a vizet, ott mi csak egy jóváhagyást adunk ki, de a horgosi Tiszamenti Vízművek a szolgáltató. A tervek szerint a jövőben Királyhalomról kapna vizet ez a település is. A terv úgy néz ki, hogy Királyhalmon a meglévő ivóvízkezelő helyén építeni kell egy újat, hisz a meglévő sem technológiailag, sem kapacitásában nem megfelelő. Természetesen egy új kutat is fúrni kell, hogy biztosítsuk a megfelelő kapacitást. A vízvezeték-hálózatot két részre lehet osztani. Az egyik a gerincvezeték, ami elviszi a vizet az említett településekre. Ez nagyobb átmérőjű csövekből áll, illetve bizonyos helyeken nyomásfokozó állomásokra is szükség van. A gerincvezeték a tervek szerint Királyhalom és Hajdújárás között 4,2, Hajdújárás és Ludas között 5,8 kilométer hosszú. Nyomásfokozó állomás Hajdújárás és Ludas, valamint Királyhalom és Hajdújárás között, illetve Nosza irányába a Buki hídnál épül ki. A másik típusú hálózat a másodlagos, vagyis az utcai hálózat, és erre történnek a bekötések. Királyhalmon 12,5, Hajdújáráson 17,3, Ludason 13,1 kilométer vezeték kiépítése szerepel a tervekben, ami Királyhalmon 414, Hajdújáráson 368, Ludason 283 bekötést jelent. Noszán 2685 méter vezeték épül ki, ami 88 bekötést jelent – mondta Sugár György, aki azt is hozzátette, hogy ezen projekt megvalósításának becsült értéke 1,8–1,9 milliárd dinár. A tervezés ebben az esetben a vége felé jár.
A másik egység, ahol a tervezés befejező szakaszában van, Felső- és Alsótavankutat, valamint Mérgest foglalja magába. Ezen települések a városból kapnak majd vizet.
– A koncepció mindenhol az, hogy amikor csak lehet, központosítsuk az ivóvízellátást, mivel nálunk az ivóvizet szinte mindenhol kezelni kell, és egy ivóvízkezelő nagyban megdrágítja a beruházásokat. Ezért a már meglévő komplexumokból igyekszünk eljuttatni a vizet a fogyasztókig. A városban van két ivóvízkezelő, és Tavankútra innen vezetnénk a vizet. Az elsődleges vezeték a Bajai út végéről indulna, és körülbelül 15 kilométer hosszú lenne. Mérges nagyjából félúton van, és itt egy nyomásfokozó állomás is helyet kapna. A másodlagos hálózat Felsőtavankúton 11, Alsótavankúton 13,5, Mérgesen pedig 10 kilométer, ami 284, 604, illetve 315 bekötést jelent. A tervet a Tartományi Mezőgazdasági és Vízügyi Titkárság támogatta – hallhattuk az igazgatótól, aki elmondta, hogy ezen projekt megvalósítása is 1,8–1,9 milliárd dinárba kerülne.
A vízhálózat bővítése természetesen szükségessé teszi azt is, hogy több munkást alkalmazzanak, ugyanakkor több járműre, felszerelésre is szükség van.
– Jelenleg a bekötések ára 60 ezer dinár, amit részletekben is fizethetnek a polgárok. A legfontosabb, hogy az objektumnak legalizáltnak kell lennie. Évente 150 bekötést végzünk, és ha egy fentebb említett nagyobb beruházás után egy időben sok bekötést kell elvégezni, külső forrást kell igénybe vennünk. A legideálisabb az lenne, ha akkor csinálnánk a bekötéseket, amikor fektetjük a hálózatot, de sajnos ez nem lehetséges, mivel egy engedélyeztetési folyamatra van szükség. Csak ha minden megfelel, az ivóvíz minősége is tökéletes, akkor kapunk hatósági engedélyt a bekötésekre – tudtuk meg.
Sugár György emellett azt is elmondta, hogy mivel drága beruházásokról van szó, a pénzeszközök biztosítása érdekében a felsőbb szintek segítségére is szükség van, ugyanakkor a megvalósításuk több évig is eltart.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Sugár György / Benedek Miklós felvétele