2024. október 16., szerda

Közösen a digitalizáció útján

Ötvenéves a Szabadkai Városi Könyvtár és a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár közötti együttműködés

A Szabadkai Városi Könyvtár és a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár tegnap egy művelődési műsorral, valamint szerződés-aláírással ünnepelte meg a két intézmény közötti félévszázados múltra visszatekintő együttműködést. A rendezvényen több köszöntőbeszéd is elhangzott, amelyek segítségével több információt megtudhattunk az együttműködésről, ugyanakkor egy alkalmi kiállítás is nyílt a közös munka történetéről.
Berényi Eszter, a Szabadkai Városi Könyvtár megbízott igazgatója az együttműködés fontosságát hangsúlyozta.
– Az ünnepi műsorunk nemcsak a múltról, hanem a jövőről is szól. A közös munka, a szakmai együttműködés rendkívül fontos mind az intézmények, mind a magyar olvasóközönség számára. Intézményeink között nagyon sok továbbképzés, szeminárium, kiállítás valósult meg, ugyanakkor közösen nagy lépést tettünk annak érdekében, hogy a digitális világot behozzuk a könyvtárba. Közös projektként a robotikát is behoztuk a könyvtárba, hisz ez hidat képezhet, amin keresztül a gyerekek közel kerülhetnek az irodalomhoz. Emellett az Irodalmi karaván projektjét is közösen valósítottuk meg, aminek keretében irodalmárok jöhettek Szegedről Szabadkára, illetve Szabadkáról Szegedre. Számos projektünk volt, amiknek köszönhetően tapasztalatra és szakmai tudásra tettünk szert mi is, és a szegedi kollégáink is – mondta a könyvtár vezetője.
Sikaláné Sánta Ildikó, a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár igazgatója szintén az együttműködés pozitívumait hangsúlyozta.
– Az elmúlt ötven évben sokat tudtunk tenni közösen egymás városának irodalma megismerése, megismertetése érdekében. Sok írót és költőt tudtunk meghívni egymáshoz, több kiállítást vittünk át egymás intézményébe, vagyis a két város kulturális kapcsolatait is erősítettük. Egy testvérkönyvtári kapcsolat nagyon jó lehetőséget nyújt könyvtár-szakmailag is, hogy az új módszereket megismertessük egymással, hogy olyan innovatív megoldások és jó gyakorlatok kerüljenek át egyik könyvtárból a másikba, amely az olvasóknak is jó, hiszen ezzel fejlesztjük a szolgáltatásainkat – mondta Sikaláné Sánta Ildikó, aki kitért arra is, hogy egymás állományának gyarapítására is nagy figyelmet fordítottak.
Juhász-Döme Andrea, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának elsőbeosztott konzulja is köszöntötte az egybegyűlteket.
– Egy modern könyvtár, amellett hogy haladva a korral, digitalizál, multifunkcionális képességeket épít, mind komplexebb szolgáltatásokat nyújt, mindenekelőtt közösségépítő kell, hogy legyen. Nekünk, akik ma itt vagyunk, küldetésünknek kell éreznünk a magyar nyelv és irodalom megmaradását, kincseinek bemutatását. A mostani szerződés-aláírásnak köszönhetően a két intézmény új lendülettel tudja szolgálni a magyar nemzeti közösséget határon innen és túl –  fogalmazott a konzul.
Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke beszédében kiemelte, hogy a könyvtáros szakma az emberekről szól.
– A könyvtáraink a tudás és a kultúra megőrzésének és terjesztéséének központjai voltak, és azok is maradnak, annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedekben alapjaiban változott meg az információról való gondolkodásunk. Nem egyszerű a könyvtárosi szakma, azonos időben van szükség a klasszikus és a modern tartalmak képviseletére, a papír alapú értékek tiszteletére, miközben a digitalizációs korszak kritériumainak is meg kell felelni. A könyvtáros szakma továbbra is az emberekről szól, és ma is ugyanazt a célt hivatott szolgálni, közvetíteni a közösség felé mindazokat a tartalmakat, amelyek értéket képviselnek, amelyek a jelenünk vagy múltunk apró részleteinek lenyomatai – mondta Rigó Pál Zsófia.
Szabadka Város képviseletében Matin Hajnalka, polgármesteri tanácsos szólt az egybegyűltekhez, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a helyi önkormányzatnak és a Vajdasági Magyar Szövetségnek köszönhetően olyan projektek valósulhattak meg a Szabadkai Városi Könyvtárban, mint például az új olvasóterem kiépítése, az épület homlokzatának tatarozása, ugyanakkor azt is elmondta, hogy a jövőben egy nagy átalakítás veszi kezdetét.
Az ünnepi műsor keretén belül köszöntötték a Szabadkai Városi Könyvtár jubilálóit. A rendezvényen közreműködtek a Zeneiskola tanulói, valamint az Életjel – Csáth Géza Művészetbaráti Kör versmondói.

Nyitókép: Az együttműködési szerződést a két intézmény vezetője írta alá / Molnár Edvárd felvétele