Az elmúlt években már megszokhattuk az enyhe teleket, a kora tavaszi gyors felmelegedéseket, és az ezt követő hirtelen jövő fagyokat, amik elsősorban a gyümölcstermesztésben okoznak károkat. Így volt ez ezúttal is, és a március közepén érkezett lehűlés következtében a sárgabarackosokban sajnos fagykár keletkezett. Emellett a gyümölcstermesztők, és az egész mezőgazdaságunk küzd a csapadékhiánnyal. A nagy mennyiségű eső vagy hó a mögöttünk hagyott télen is elmaradt, ám a márciusi esőzések valamennyit javítottak a helyzeten. Minderről és a gyümölcstermesztés aktuális kérdéseiről két termelővel beszélgettünk.
Berényi László, királyhalmi gyümölcstermelő szavai szerint a kajszit nem lehetett megvédeni a nagyobb fagytól.
– Az időjárási körülmények következtében az idén is korán megindultak a növények, és általában ekkor szokott fagykár keletkezni. Emellett itt mifelénk még mindig vízhiányosak a talajok a hótakaró elmaradása miatt. Azonban az nagyon ritkán történik meg, hogy márciusban nagy mennyiségű csapadék legyen, most viszont 70 milliméter esett, ami kétszerese a sokéves átlagnak. Ez valamennyire pótolta a vízhiányt, így a talaj felső rétegében már nincs vízhiány, de a talajvíz még mindig alacsonyabban van, mint amennyire szokott. A tavaszi fagyokkal is minden évben számolnunk kell, és a március közepén jött –6 Celsius fok komoly gondot okozott, mivel a permetezés és füstölés csak –4 fokig hatásos. Valamennyi kajszi talán maradt, de nem sok. Másrészt kérdéses, hogy azok a virágok, amik nem fagytak el, meg tudtak-e termékenyülni az esős időben. Az előttünk álló hétvégére, a jövő hét elejére lehűlést, enyhe fagyot jósolnak, de ez is sok, az őszibarackok most virágoznak, ha jó idő lesz, a körte is kivirágzik addig, és ezeknek már az enyhe fagy is árthat – mondta a termelő.
Beszélgetőpartnerünk szavai szerint a közelmúltban tapasztalt kellemes időben megkezdődött a levéltetvek kelése, ugyanakkor a csapadékos időjárás miatt a gombabetegségek is megjelentek, az almában a varasodás, a csonthéjasoknál a monília, az őszibaracknál a tafrínás megbetegedés, és ezek ellen védekezni kell, hisz ellenálló fajták egyelőre nincsenek.
Somogyi Mihály noszai termelő többféle gyümölcsöt is termeszt, és elmondása szerint a kései sárgabarackfajtákban nem keletkezett nagyobb fagykár.
– Az enyhe tél nem jó a kártevők szempontjából. A gyümölcsfák nyugvó állapotban a –15 Celsius fokot is kibírják, viszont a rovarok ebben a hőmérsékletben már nem tudnának áttelelni. Mivel nem volt ilyen hideg, több vegyszeres védekezésre lesz szükség. A két héttel ezelőtti fagy a kajszinak ártott, a korábbi fajtákat megtizedelte, viszont a későbbi fajtákban nem okozott kárt. A korábbi fajtáink az értékesebbek, és még ott sem olyan rossz a helyzet, mert a fa hegyében, és két méteres magasság alatt maradt valamennyi termés. Ha nem jön további fagy, akkor egy elfogadható termést tudnánk produkálni. Az almákkal probléma van azokon a területeken, ahol tavaly nem tudtunk megfelelő módon öntözni. Itt nem sok rügyet hoztak a fák. Ez is azt bizonyítja, hogy tavasztól késő őszig foglalkozni kell a gyümölcsösökkel, mert ha nem figyelünk oda, az a következő évre is negatívan hat ki – mondta Somogyi Mihály, aki azt is hozzátette, hogy a márciusi eső jól jött, a talaj arányosan átázott és a víz nem szökött el. Csapadékra azonban a továbbiakban is nagy szükség van, annak ellenére, hogy korábban úgy tartották, az áprilisi eső nem tesz jót a talajnak, vagy ahogy beszélgetőpartnerünk fogalmazott, úgy mondták, hogy az áprilisi esőt bicskaheggyel kellene kiforgatni a földből. Viszont ma már minden csapadéknak örülnek a gazdák.
Somogyi Mihály emellett a piaci kihívásokról is szót ejtett.
– Az értékesítés lassú folyamat, mivel beszűkült a piac, és a hazai vásárlókra kell támaszkodnunk. Még ami almánk van, azt áruljuk. Az első osztályú alma nagybani ára 60–70 dinár kilogrammonként, ami már elfogadhatónak mondható. Viszont egyszerre legfeljebb csupán 1–2 tonnás tételeket tudunk eladni. Ez szerintem a jövőben sem fog változni, ezért fontos lenne az áruházláncokkal kapcsolatot kialakítani, illetve a feldolgozóipart fejleszteni – osztotta meg velünk gondolatait a termelő.

Nyitókép: A virágzó gyümölcsfáknak az enyhe fagy is árthat / Molnár Edvárd felvétele