2025. április 17., csütörtök

Összhangban az épített örökséggel

Elkészült Szabadka kettes számú övezetének szabályozási terve

Góli Csilla, Szabadka Város alpolgármestere Facebook-bejegyzésben adta hírül, hogy elkészült Szabadka kettes számú övezetére vonatkozó szabályozási tervjavaslata, amibe a polgárok is betekintést nyerhetnek a város weboldalán. Az alpolgármester bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy a korábbi tervezet elfogadását a Vajdasági Magyar Szövetségnek egy közvitán sikerült meggátolnia, és a mostani tervezet már az ott elhangzott észrevételeket is figyelembe veszi.

A város kettes számú övezete a Kossuth Lajos utca, a Fasizmus áldozatainak tere, a Matija Gubec utca, a Makszim Gorkij utca, a Strossmayer utca, a Köztársaság tér, a Dimitrije Tucović utca, valamint a Zsinagóga tér és a Žarko Zrenjnanin utca által határolt, körülbelül 18 hektáros területet foglalja magába. Góli Csilla lapunk kérdésére elmondta, hogy a korábbi szabályozási terv többemeletes lakóépületek építését is engedélyezte volna.

– Szabadka kettes zónájának volt egy 1997-ben elfogadott szabályozási terve, viszont 2012-ben úgy döntött az önkormányzat, hogy azt módosítani kellene. Hogy ez mennyire érzékeny része a városnak, az abból is látszik, hogy az önkormányzat 2012-ben rendelte meg a részletes szabályozási tervet, és az csak 2021-re készült el, és ekkor került a tervbizottság elé. A terv több sebből vérzett, nem felelt meg a műemlékvédelmi szempontoknak sem, és például a Gombkötő (Petar Drapšin) utca egyik oldalán földszint+3 emelet+tetőtér, míg a másik oldalon földszint+2 emelet+tetőtér magasságú épületek építését engedte volna meg, ami teljesen megbontotta volna azt az utcaképet, amit most láthatunk. Emellett például a Rudics utcában is megengedte volna többemeletes épületek építését. Ezt a tervet mi, a VMSZ képviselői a 2021 márciusában megtartott közvitán megvétóztuk. A közvitán jelen volt Pásztor István, a VMSZ akkori elnöke, valamint dr. Pásztor Bálint, a párt jelenlegi elnöke, aki akkor a szabadkai városi képviselő-testület elnöke volt. Ugyanakkor több közvállalat is reagált a tervre, hisz az kommunális szempontból sem volt jól kidolgozott. Ennek hatására a városi képviselő-testület a májusi ülésén visszavonta a tervet, ami visszakerült a tervbizottsághoz, amely visszaküldte a kidolgozóhoz, vagyis az Útfenntartó, Várostervezési és Lakásüzemeltetési Közvállalathoz – tudtuk meg Góli Csillától.

Az Útfenntartó, Várostervezési és Lakásüzemeltetési Közvállalat ezt követően az országos műemlékvédelmi intézethez fordult, hogy határozzák meg a feltételeket, amik alapján kidolgozhatják az új terveket. A terv készítői beruházókkal is konzultáltak.

– Beruházók már korábban érdeklődtek a terület iránt, többen is szerettek volna itt lakóházat építeni. Profitorientált cégekről van szó, amik a lehető legtöbb lakást szeretnék eladni a város központjában, és ők a maximális magasságért lobbiztak. Voltak viták is ebből, de úgy érzem, elérkeztünk egy arany középútra, és mindenkinek világos, hogy nem az a cél, hogy egy új Harcosok sorakozója lakótelep nőjön a Városháza tövében. De nem is az a cél, hogy ez a városrész ne fejlődjön, hogy ne legyenek beruházások, és újszerű építészeti megoldások, de figyelembe kell venni, hogy az új épületek harmonizáljanak a már meglévő objektumokkal. A tervezetbe április 23-áig a polgárok, szakemberek, közvállalatok is betekinthetnek, és akinek van módosítási javaslata, az jelezheti, amit azután a tervbizottság elbírál, hogy az indokolt-e vagy sem – mondta Góli Csilla.

Az alpolgármester szavai szerint a szóban forgó területen védett épületek is vannak, és az új épületek magasságát minden esetben össze kell hangolni az adott utcában lévő épületekkel. Például a Gombkötő utcában, ahol valamikor iparosok tevékenykedtek, csak földszintes épületek épülhetnek. A tervezet a sétálóövezetek bővítését is előirányozza, csakúgy, mint a zöldterületek növelését is, amire nagy szüksége van a településnek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A Gombkötő utca sajátságos hangulattal rendelkezik (Fotó: Molnár Edvárd)