Az OptiBike projektum keretében az elmúlt időszakban több mint hét kilométernyi kerékpárút épült ki Kelebia és Királyhalom területén, emellett csaknem 25 kilométer bicikliút kiépítésének tervdokumentációja készült el. Ez utóbbinak köszönhetően a projektumban részt vevő önkormányzatok újra sikeresen pályáztak az Európai Uniónál, és lehetővé vált, hogy az OptiBike 2 projektum keretében újabb bicikliutak létesüljenek.
A tervek szerint a közeljövőben Hajdújárás és Királyhalom között épül ki egy mintegy másfél kilométer hosszú bicikliút. A munkálatok kivitelezője a Javornik Kft., tegnap pedig sor került a szerződések aláírására.
Újhelyi Ákos projektmenedzser a médiának adott nyilatkozatában a terveikről is szót ejtett.
– Az OptiBike projektumok célja a határ menti övezet forgalmának észszerűsítése, a határátkeléskor való várakozások csökkentése, illetve a turizmus fejlesztése. Egy fontos projektumról van szó, ugyanis ezt a szakaszt sokan használják mind személygépkocsival, mind biciklivel, és utóbbiak közlekedését szeretnénk biztosítani. Néhány héttel ezelőtt a köztársasági parlamentben képviselői kérdést tettem fel annak kapcsán, hogy mikorra várható az IPA 3 pályázatok kiírása, amire Jadranka Joksimovićtól azt a választ kaptam, hogy erre jövőre kerül sor, és az a szándékunk, hogy ezen is pályázunk újabb kerékpárutak létesítésére. Több mint húsz kilométernyi kerékpárút megépítésének tervdokumentációjával rendelkezünk, és fontos lenne számunkra, hogy a kispiaci bekötőútig, valamint a kisbajmoki ipari övezetig is kiépüljenek a bicikliutak – fogalmazott Újhelyi Ákos.
Milenko Tanasić, a Javornik Kft. tulajdonosa és igazgatója néhány technikai részletet is elárult.
– Jelenleg a munkálatokra való felkészülés van folyamatban, és amint minden szükséges engedélyt, dokumentumot megkapunk, megkezdjük a munkát, amit öt hónap múlva be is fejezünk. A kerékpárút kétirányú lesz, a szélessége pedig két méter. A munkálatok első fázisában egy homokból és zúzott kőből készített töltést hozunk létre, végül pedig az utat aszfaltozzuk, illetve szegélyekkel látjuk el, ahogy a projektumban előirányozták – mondta a kivitelező cég vezetője.
A szerződésaláíráson jelen volt Hajdújárás és Királyhalom képviselője is.
Katona Róbert, a királyhalmi helyi közösség tanácsának elnöke szavai szerint a kerékpárúttal egy turistaútvonal születik meg.
– Amióta megnylt a Királyhalom–Ásotthalom határátkelő, éves szinten körülbelül 140 000 autó halad keresztül a falunkon, és a biztonságos közlekedés szempontjából is fontos ez a szakasz, ugyanis egy kanyargós, rosszul belátható részen épül ki. A falunk Palics és Mórahalom között helyezkedik el, és ezzel a kerékpárúttal egy turisztikai útvonalat tudunk létrehozni. A magyarországi oldalon a határátkelőtől szinte Szegedig van bicikliút, és ezzel a szakasszal mi is nagy lépést teszünk afelé, hogy a határátkelőtől Szabadkáig kerékpárúton el lehessen jutni – nyilatkozta Katona Róbert.
Sövény Rudolf, a városi képviselő-testület egyik hajdújárási tagja szerint a projektum elősegíti a biciklis közlekedés fejlődését.
– Ez a beruházás sokat jelent Hajdújárás polgárainak. A település egész hosszában létezik bicikliút, amely Szabadka, illetve Palics irányába már elkészült, Királyhalom felé azonban ez idáig hiányzott. A projektum nagyban segíti a biciklis közlekedést, és reményeink szerint sokan használják arra, hogy kerékpáron jussanak el a határra, ezzel is csökkentve a várakozási időt – mondta Sövény Rudolf.
Ercsi Hargita, a szabadkai városi tanács idegenforgalommal, beruházásokkal és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tagjától megtudtuk, hogy a beruházás értéke 32 millió dinár.
– A projektum teljes költségvetése körülbelül 560 ezer euró, amelynek a legnagyobb részét az Európai Unió biztosítja. A Hajdújárás és Királyhalom között húzódó 1,5 kilométer hosszúságú kerékpárút kiépítésének értéke 32 millió dinár – fogalmazott a tanácstag.