2025. január 21., kedd

A kapus az legyen kapus – VIDEÓ

Utasunk Faragó Szilárd, a TSC Labdarúgó Klub kapusedzője

Tovább gurul a Magyar Szó Taxi. Napilapunk videós beszélgetőműsorának harmadik évadában is igyekszünk bemutatni a már ismert arcokat, azonban olyan személyek is az anyósülésre ülnek, akik különféle intézmények, egyesületek, szervezetek dolgozói, és ha nincsenek is mindennap a reflektorfényben, a háttérben jelentős munkát végeznek. Adásunk minden pénteken 18 órakor jelentkezik a Facebook-oldalunkon, a YouTube-csatornánkon és a Magyar Szó online felületén is, az írott változatot pedig minden alkalommal hétvégi lapszámunkban közöljük.

Faragó Szilárd még abban a korban nőtt fel, amikor napkeltétől napnyugtáig, sőt még az után is az utcán játszottak, fociztak, így mire az akkori AIK csapatához került 11 évesen, már sok mindent tudott. Egy mérkőzésen úgy alakult a helyzet, hogy ő került a kapuba védeni, és ott is ragadt. Bár az egyetemi tanulmányai elszólították, ő továbbra sem hagyta abba a labdarúgást, és érezte, szeretné átadni a tudását. Az edzőképzés elvégzése után ezt az álmát meg is valósította, ma pedig a szuperligás TSC-csapat kapusedzőjeként tevékenykedik.

Szerinted melyek a jó kapus ismérvei?

– A kapusoknak majdnem ugyanolyan jól kell játszaniuk lábbal, mint a mezőnyjátékosoknak, ez most már alapkövetelmény. Az utóbbi 20-25 évben ez változott legtöbbet ezen a poszton, sőt most már sok edzőnek fontosabb az, hogy egy kapus jól játsszon lábbal, mint az, hogy hogyan véd. Én még mindig azt az elvet vallom, hogy a kapus legyen kapus, tehát védjen jól. Emellett persze lábbal is jól kell játszania, mert – ahogy mondtam is – ez már alapkövetelmény. A kapus valamilyen mértékben mindig magára van utalva a pályán, ezért erős jelleműnek kell lennie. Egy kapusnak 6-7 fontos védése van egy meccsen, de ha kap egy olyan gólt, amely elkerülhető lett volna, mindenki az ő hibájáról beszél. Egy csatár elronthat akár hét gólhelyzetet is, de ha rúg egy gólt, amellyel a csapat 1–0-ra nyer, ő a mérkőzés embere. Tehát a kapus pozíciója egy kicsit hálátlan ilyen szempontból, ezért fontos a testi-mentális felkészültség.

Miben más kapusokat edzeni, mint játékosokat?

– Amikor elkezdtem kapusedzéssel foglalkozni, sokkal kisebb hangsúlyt fektettem a lábtechnikai gyakorlatra. Most már jóformán az edzések felét ezek teszik ki, a másik felét pedig a kapustechnikai fogások. A kapusok sok mindennel foglalkoznak, amivel a játékosok is, de vannak rájuk szabott edzésterveik is. Nagyon fontos – és itt most kicsit visszacsatolok az előző kérdéshez – a kapusoknál a bátorság, az, hogy akármilyen helyzettel szembe merjenek nézni játék közben. Sokszor van, hogy 5-6 méterről fejbe találják őket, de nekik nem szabad elfordulniuk. Nagyon jó reflexeiknek és reakcióidejüknek kell lennie. Ezeket speciális gyakorlatokkal fejlesztjük, amelyeket csak ők végeznek az edzés folyamán.

Nagyon sűrű évet tudhat maga mögött a TSC. Az utolsó meccsen is túl vagytok, vége a szezonnak. Te hogyan értékelnéd?

– Tavaly másodikak lettünk. Ez nagyon nagy dolog volt, hiszen nem sok csapat szokott beférkőzni a Crvena zvezda és a Partizan közé. Általában a Crvena zvezda mindig az első, a Partizan a második, vagy fordítva, és utána jön a többi csapat. Biztos, hogy várakozáson felül teljesítettünk. Az idei fociévben az őszi szezonra kijelölt cél az volt, hogy ne maradjunk le sokkal a vezető csapatok mögött, mivel tudtuk, hogy játszani fogunk a szerb bajnokságon, a szerb kupában és az európai kupákban, ami nagyon megterhelő a játékosoknak. Azt a célt jelöltük ki, hogy lövőtávolságon belül maradjunk a vezető csapatokhoz viszonyítva. Ehhez képest télen úgy zártuk a szezon felét, hogy harmadikak voltunk, nyolc ponttal vezettünk a negyedik és ötödik helyezett csapat előtt. Elmondhatjuk, hogy ezt a szezont is túlteljesítettük. Tavasszal pedig az volt a célunk, hogy ezt a helyezést megtartsuk, és ha nyílik rá alkalom, akkor megcélozzuk a második helyezést, ami végül majdnem sikerült is. Egészen az utolsó előtti fordulóig harcban álltunk a második helyért a Partizannal, de mivel az utolsó előtti mérkőzésünket elveszítettük, ő maradt a második helyezett. Az utolsó fordulótól függetlenül biztos volt a harmadik helyezésünk, és az is, hogy jövőre ugyanúgy Európában fogunk csoportkört játszani. Megint egy érdekes és nehéz szezon elé nézünk.

Hogyan tudod kipihenni magad a hosszú szezonok után?

– A játékosok többsége általában elmegy valahova nyaralni. Rám most sajnos egy térdműtét vár, úgyhogy az operáció utáni első héten a felépülésemre koncentrálok. Utána a feleségemmel néhány napra elmennénk nyaralni, hiszen nagyon hosszú volt a szezon, és nagyon sok mérkőzést játszottunk, ami sok idegeskedéssel jár, ezért fontos a mentális feltöltődés.

(A teljes beszélgetést megtekinthetik a Magyar Szó Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján, valamint az online felületünkön.)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Kállai Göblös Nikoletta felvétele