A hűvös éjszakák és reggelek elérkeztével egyre többen döntenek úgy, hogy valamilyen fűtőtesttel melegítik fel otthonukat. A városban a távfűtési idény már megkezdődött. A külső hőmérséklet függvényében automatikusan bekapcsolódik a fűtőrendszer. Míg a városi lakosság zöme élvezi a távfűtési szolgáltatást, addig a kisebb helységekben és falvakban kályhákkal és tűzhelyekkel fűtenek. A temeriniek is hasonló módon melegszenek. Sós Kornélia helybeli lakossal beszélgettünk fűtési szokásairól.
– Több tüzelőberendezésünk van otthonunkban, sparhelt, kemence és vezetékes gázzal működő tűzhely is. Lehet, hogy meglepően hangzik, de a felsoroltak közül mindegyiket használjuk. A fürdőszobában gázzal melegítünk, a nappaliban és a konyhában sparhelttal. A sparheltot mindennap használjuk, a kemencébe háromnaponként fűtünk be. Általában esténként gyújtunk be, amikor mindenki itthon van. Fával tüzelünk, a kemencébe csutkát is teszünk. A kemencében telente körülbelül másfél köbméter fát és egy kisebb kocsi csutkát égetünk el. A hagyományos módszertől eltérően a kemencébe általában 3 nagyobb darab fát teszünk, középre pedig 2 zsák csutkát. Míg a csutka elég, addigra a fa is lángra kap, a huzatot lezárjuk, és a parázs két napig izzik. A tűzhely melegítésére négy köbméter tűzifát használunk el. A tűzhely melegének nincs párja! – mesélte Sós Kornélia.
A fűtési szezon kezdete előtt célszerű átvizsgáltatni a kályhákat, kazánokat és kéményeket, ezáltal elkerülhetjük az esetleges problémákat, és megelőzhetjük a nagyobb bajt. Kálmán Imre központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelővel beszélgettünk arról, hogy milyen lépéseket kell megtennünk idénykezdés előtt.
– Ha szilárd tüzelőanyaggal fűtünk, először is ki kell tisztítani a kéményt és a kályhát. Ellenőrizni kell a víznyomást. Meg kell nézni, hogy megfelelően működik-e a tágulási tartály, a hűtőtestet ki kell levegőztetni. Leggyakrabban az elavult levegőszelepek hibásodnak meg, időnként érdemes őket kicserélni. A termofejes (vízáteresztést szabályozó szelepfejekkel szerelt) radiátoroknál a szelepek beragadnak, ha a nyár folyamán azokat nem nyitjuk ki teljesen. Ebben az esetben le kell vennünk a termofejet, kicsit megmozgatni, és máris működni fog. Az ilyen szelepek szaküzletekben kaphatók. A gázkazánok esetében átfogó szervizre/korrigálásra van szükség. A kazánokat ki kell porszívózni és kompresszorral kifújatni. Le kell ellenőrizni a gáz szivárgását, továbbá a szondákat is át kell vizsgálni. Ügyeljünk arra, hogy a korrigálást megfelelő szakember végezze el. Minden gázkazánnak a jótállási igazolásán feltüntették, hogy melyik szervizhez fordulhatunk. Egy ilyen vizsgálat 35 euróba kerül, ezt követően a felhasználó egy bizonylatot kap, amely igazolja, hogy a gázkályha megfelel a követelményeknek – magyarázta Kálmán Imre, a TGT Termogas tulajdonosa.
A tüzelőanyag beszerzésének nagy jelentősége van minden család költségvetésére. A fűtésre szánt kiadások komoly tételt jelentenek a családnak. A fogyasztók alapos megfontolás, és több szempont figyelembe vétele után választanak a lehetőségek közül. A fűtőanyagokról Jovanka Gaić fatelep-tulajdonos elmondta, hogy választhatunk száraz tűzifa, fa brikett, faipari hulladékból készülő pellet, továbbá hasított fa közül. Egy köbméter fa 6200 dinárba, a hasított fából egy paletta 12 000 dinárba kerül.
Fa- és kőszenet is árulunk, egy tonna kőszén ára 12 000 dinár, faszenünk most nincs, tavaly tonnája 10 500 dinárba került. A faalapú tüzelőanyagok közül legkevésbé a brikettet veszik, ugyanis ez még nem terjedt el, az emberek nem tudják használni, és emellett még szkeptikusak is – hallottuk a vállalkozónőtől.