Mi másról szólhatna a nyár, mint az önfeledt szórakozásról, a felhőtlen jókedvről. Ha ezt az önfeledt hangulatot hasznos tevékenységekkel párosítjuk, tökéletes egyvelegét kaphatjuk annak, hogy fejlesszük saját magunkat. Ilyen fejlesztésekre legtöbbször táborokban nyílik lehetőség, ahol nyitott, képzett oktatók segítik a táborozók munkáját.
Ami a színvonalas munkát illeti, érdemes nagyító alá tenni Temerint, ahol jelenleg is zajlik a népzenei tábor (július 7.–13.), amely az idén 22. alkalommal kerül megrendezésre.
– A temerini népzenei tábor több mint két évtizedes múltra tekint vissza, ez a múlt hol felvirágzóbb, hol pedig hanyatlóbb korszakokat tartalmazott, de ami talán fontosabb, hogy sikerült életben tartani – mondta Nagy Gergő, a tábor főszervezője, aki egyben a temerini népi kultúra egyik elhivatott tagja. – Sokfelől jöttek, de legtöbben persze Vajdaságból. Felvidékről is érkezett egy tamburatanonc, oktató pedig Budaörsről is. Vajdaságnak mintegy tíz pontjáról érkeztek.
A tábor programjainak a Szécsen-kastély és a Temerini Tájház ad otthont. A heti elfoglaltság fő magvát a népi hangszeroktatás adja, amely délelőtt és délután is több órában zajlik. Flaman István citerán, Bolyos Miklós és Csonka Balázs tamburán, Nagy Bence és Szabó Árpád hegedűt tanít a táborozóknak kezdő és haladó szinten, Juhász Gyula brácsán oktat, Kovács Kata Krisztina pedig furulyázni tanítja csapatát. A hangszeroktatásokon 31 gyermek vesz részt, Hanák Rigó Ildikóval népdaléneklésen vehetnek részt a 6–18 éves gyerekek, fiatalok.
A hangszer- és énekoktatáson kívül számos más program is várja a gyerekeket. A tábor első napján prezentációt hallhattak Pál Viktortól a Szécsen-kastélyról, kedd este pedig a Pendergő tamburazenekar muzsikált a vendégeknek. Ezenkívül Toldi István mesemondó meséi, G. Nagy Lilla Imola Délvidék titkai című könyvének a bemutatója, Remminger Roland és Óvári Dániel gitárjátéka is reflektorfénybe kerül a hét folyamán. Ádám István magyar népi játékokkal ismerteti meg a gyerekeket, a Mátyás király-emlékév alkalmából Gleszer Bálint közreműködésével a táborlakók verses műsort állítanak össze, amit a szülők is megtekinthetnek majd a táborzárón.
A délutáni programokon kézműves programokkal is várják a gyerekeket. Korongozással, ékszerkészítéssel, fafaragással is ismerkedhetnek, amelyek az idén Bankó Denisz, Zelenka Flóra és Móricz Károly – a TAKT művészei, Lackó Tünde és Szabó Nóra közreműködésével valósulnak meg.
A főszervező elmondása szerint a művelődési élet aktívnak mondható. Több éve, évtizede működő csoportok és bejáratott rendezvények tanúskodnak erről. – Persze minden lehetne mindig jobb is. Jó az, hogy akik valamikor fiatalként ennek a részesei voltak, a gyermekeiket is ugyanúgy hozzák táncra vagy zenére, így mindig van utánpótlás. Viszont a sok elvándorló és a fiatalok érdektelensége itt is érezhető, nem is véletlen, hogy Temerint is már szórványként tartják számon.
A heti programsorozat több támogató, a Szekeres Alapítvány, a Tartományi Oktatási Titkárság és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósulhatott meg. Az épületeket a Lukijan Mušicki Középiskola és a Temerini Tájház bocsátották rendelkezésre, a temerini közvállalat a tusolás lehetőségét, az étkezőhelyet a temerini Vadászegyesület biztosította.
A temeriniek kooperatív munkájának köszönhetően színvonalas tábor van kibontakozóban, melynek központi éltetője a magyar népi kultúra. Ez összeköt bennünket, melyet együtt és egymásért teszünk/művelünk.