– Az eredményes tanulókra építhetjük a jövőnket: ösztönzésükkel megmutathatjuk azt, hogy itthoni támogatására is számíthatnak, és idehaza is boldogulhatnak – mondta Mladen Zec polgármester a Temerini Művelődési Központ nagytermében, ahol 263 diáknak és tanárnak nyújtottak át egyszeri, anyagi támogatásról szóló szerződést. A keretösszeget az idén mintegy 30 százalékkal megnövelték, így 750 ezer dinárt különített el a községi vezetés a kiemelkedő temerini diákok sikerének ösztönzésére – emelte ki köszöntőbeszédében a polgármester.
A község pályázatára azok a temerini diákok adhatták át a sikereiket igazoló dokumentumokat, akik körzeti, országos vagy nemzetközi díjat nyertek az elmúlt tanévben – mondta kérdésünkre Urbán Izabella oktatással megbízott községi tanácstag.
– A tudás hatalom és óriási kincs. Minden diák, akiben a tanárja ezt felfedi, és pluszmunkával szárnyakat szerez a fejlődéséhez, megérdemli az odafigyelést és a támogatást. Így a gyermek és a szülő is érzi, hogy elismerik az igyekezetet és a befektetett munkát. Ugyanakkor tudatosodik bennük az, hogy fontos szerepelni, részt venni a megmérettetéseken, és versenyszellemet nevelni. Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy az egészségesen fejlődő diák teljes értékű felnőtté váljon – mondta a Vajdasági Magyar Szövetség községi képviselője. Az oktatásügyi kérdésekkel megbízott tanácstagtól megtudtuk azt is, hogy 53 felkészítő tanár fejenként nyolcezer dináros támogatást kapott az idén, a diákok viszont a sikeresen teljesített versenyek számától és az elért helyezések rangjától függően kétezertől tízezer dinárig terjedő összegben részesültek.
A támogatottak között csoportok is vannak: többek között kispályás labdarúgók, kézilabdázók, énekkarok, illetve a citerások regionális sikereit is elismeri a községi vezetés. A Fülemüle zenekar sikerei révén kapott immár második éve támogatást Tóth Dávid is, aki a citeracsoporttal az idén ezüst minősítést ért el a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn, az Aranyciterán viszont bronz elismerést kapott a szakzsűritől.
– Szeretem a zenét, az az egyik kedvenc tantárgyam is. Sokat jelent számomra, hogy anyukám citeráján muzsikálhatok, mivel diákkorában ő is sok eredményt ért el a hangszerével. Várom már, hogy beszerezzünk még egy hangszert, és együtt is muzsikálhassunk. Élvezem azt is, amikor együtt zenélek a csoporttal is. Nagyon jó érzés, hogy elismerik a sikerünket, mert ezért megküzdünk – mondta a negyedikes fiú.
A temerini önkormányzat 2017 óta támogatja a község kiemelkedő tanulóit. Gombár Réka is azok között a diákok között van, akinek sikereit évről évre elismeri a községi vezetés.
– A hatodik osztályban is igyekeztem minél jobban teljesíteni, és több vetélkedőn is részt vettem. A matematika és a magyar nyelv mellett képzőművészetből is jelentkeztem versenyre. Az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjén 3. helyezéssel díjazták a rajzom, emellett pedig sok szavalóversenyt is megnyertem az idén. Jólesik, hogy az eredményeinket ilyen ünnepélyesen is elismerik – mondta Réka, majd hozzátette: a jövőben is igyekszik megszolgálni a támogatás által kifejezett bizalmat.
Ezt teszi minden évben Tóth Katarina is, aki a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium harmadik osztályát fejezte be az idén. A község két versenyeredményért is díjazta.
– Az anyanyelvi körzeti versenyen második helyezést, a Zrínyi Ilona Matematikaverseny területi döntőjén viszont harmadik díjat kaptam. Az elmúlt évben sokat kellett tanulni és készülni az órákra, de szeretem a matematikát, így ilyen irányban tervezem a jövőm is. Nagy megtiszteltetés, amikor az igyekezetet mások is elismerik: ez további sikerekre motivál – mondta a tehetséges temerini lány a támogatási szerződések kiosztásán.
Az eseményen elhangzott, hogy a temerini önkormányzat a helybeli egyetemistáknak is biztosít ösztöndíjat annak reményében, hogy a sikeres fiatalok a saját szülővárosukban kamatoztassák majd képességeiket, és kihasználják a község lehetőségeit.
Nyitókép: A Kókai Imre Általános Iskola eredményes tanulói tanáraikkal (Fotó: Tóth D. Lívia felvétele)