2025. április 24., csütörtök

Néma és élő tanúságtétel

Topolyán megemlékeztek a helybeli zsidóság deportálásáról

A második világháború kitörésének pillanatában 423 zsidó vallású személy élt Topolyán, és a háború végéig a jelenlegi kutatási eredmények alapján 273-an haltak meg a harcokban munkaszolgálatosként, de legtöbben az 1944-ben felgyorsult haláltáborokba való deportálás következtében.

Közös imádkozás Kovács Róbert vezetésével (Benedek Miklós felvétele)

Közös imádkozás Kovács Róbert vezetésével (Benedek Miklós felvétele)

A holokausztra emlékezve városunkban Memento címmel már tizennegyedik éve tartanak megemlékezést, amellyel csaknem egy évtizede szervezett formában a helybeli Film-Múzeum civil szervezet foglalkozik. A rendezvényre minden év júniusának első vasárnapján kerül sor, így a tegnapi nap folyamán is összegyűltek a megemlékezők, hogy a deportálások 72. évfordulóján tisztelegjenek az elhurcoltak emléke előtt.

A tegnapi megemlékezésen Gazsó Hargita, a Film-Múzeum elnöke az idén elhunyt Nobel-díjas író, Kertész Imre K. dosszié című művének részletével köszöntötte az egybegyűlteket. Ezt követően Itaj Milner Izrael belgrádi nagykövetének helyettese szólalt fel, aki elmondta, hogy igen fontos helyszíne a zsidóság történetének Topolya, ahol kétszáz éven keresztül éltek békében egymás mellett a zsidók, magyarok és a szerbek, ugyanakkor a város a történelem egy olyan momentumának is szemtanúja volt, amire nem szívesen emlékeznek. Milner azt is kifejtette, hogy Szerbiában egyedülálló az az odaadás, amit a topolyaiak mutatnak a zsidóság néma emlékei, a temető, a sírhelyek gondozásával, ugyanakkor ugyanilyen fontos az az élő tanúságtétel, hogy a helybeli zsidók leszármazottai évről évre megjelennek a megemlékezésen. A nagykövetség képviselője után Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere szólalt fel, és hangsúlyozta, hogy 72 évvel a történtek után, még ma is értetlenül állunk a borzalmak, az emberhez nem méltó viselkedés, a szolidaritás teljes hiánya előtt; és a történtek nemcsak a zsidóság, hanem minden itt élő nemzet tragédiája. A polgármestert Cservenák Pál helytörténész követte, aki az elmúlt másfél évtized erőfeszítéseiről emlékezett meg. Ezután felszólalt Kovács Róbert, a Szabadkai Zsidó Hitközség titkára, majd Fazekas Ferenc Tisza menti főesperes mondta el a 46. zsoltárt. Ezután a résztvevők megkoszorúzták a topolyai zsidók emlékfalát. Az emlékezés virágait a Lederer család, a Topolyáról elszármazottak, az Izraeli Nagykövetség, a Szabadkai Zsidó Hitközösség, a Magyar Nemzeti Tanács, a helyi önkormányzat és a Film-Múzeum képviselői helyezték el.

Végezetül azt is el kell mondanunk, hogy a megemlékezésből ezúttal a topolyai YU7JUV Radar rádióamatőr klub tagjai is kivették a részüket, ugyanis csütörtöktől egy héten keresztül az éter hullámhosszain adnak hírt az eseményről. Az eddigiek során 14 összeköttetést állítottak fel, többek között Ausztria, Németország, Lengyelország és Olaszország rádiósaival.

Magyar ember Magyar Szót érdemel