2024. szeptember 14., szombat

Árpád-fa az Árpád utcában

Bácskossuthfalván az Itthon vagyunk 230 éve rendezvénysorozat zárásaként fát ültettek, műhelyavatót, könyvbemutatót tartottak
Seffer Attila és Papp László ültette el a facsemetét

Seffer Attila és Papp László ültette el a facsemetét

A falutelepítés 50. évfordulójára kihajtott, 135 évet élt, az 1970-es években kiszáradt óriás szil szomszédságában, alig húsz méterre az eredeti helyétől, Bácskossuthfalva egyik legszélesebb utcájában, az Árpád utcában szombaton egy új facsemete került a földbe a letelpedés 230. évfordulója tiszteletére. Az Árpád-fa egykor jelentős szerepet töltött be az itt élők mindennapjaiban és ünnepeiben, a faluvezetés most is hasonlóan fontos szerepet szán neki. Papp László helytörténész a faültetés alkalmával felolvasott ünnepi beszédében az egykori Árpád-fára emlékezve felidézte, hogy törzsének átmérője több mint másfél méterre vastagodott, ágai akkorára nőttek, hogy elérték a két oldalt szemben álló házak tetejét. A falu lakossága nevezte el Árpád-fának, fakorláttal bekerítették, hogy megóvják az utcán terelt háziállatoktól. A viharok letörték egy-egy ágát, de mindig hozott új hajtásokat, kétszer villám is sújtotta, és valószínű, hogy ennek következtében vált üregessé a törzse. 135 éves korában, 1970-ben hajtott ki utoljára, kiszáradt törzsét 1978-ban egy nyári vihar döntötte ki. Törzse ott, a földön fekve korhadt el, senki sem nyúlt hozzá. Az Árpád-fa egykor falusi események színhelye volt: májusfaként feldíszítették, szüreti felvonulók táncolták körül, és egy 1943-ban készült fotón látható, hogy Szent István-napi megemlékezést tartottak árnyékában.

Most a Csányi házaspár háza előtt kerül földbe az új Árpád-fa, és már tábla is jelzi, hogy jeles szerepet szánnak neki. Seffer Attila, a helyi közösség tanácsának elnöke és Papp László ültette el, majd Móricz Árpád református lelkipásztor áldotta meg a facsemetét.

A falu letelepedésének 230. évfordulója alkalmából szervezet ünnepség keretében a Sila Kft.-ben felavatták az egykor a faluban működő, felújított, száz éves kötélverő műhelyt, Király Margit ajándékát, majd a Juhász bálteremben bemutatták Besnyi Károly helytörténész Jeles helyeink című helytörténeti – kulturális útikalauzát, amely színes fotókkal illusztrálva Bácskossuthfalva több mint harminc jellegzetes látnivalójának rövid történetét tárja az olvasó elé. A program keretében a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával vasárnap a Zentai Magyar Kamaraszínház Szép Ernő Május van, Tisztelt úr… című előadásával vendégszerepelt a településen. Hétfőn 16 órakor a helybeli óvodások és kisiskolások Napsugaras ősz műsora zárja a jubileumi rendezvények sorát Bácskossuthfalván.