A topolyai és a kishegyesi szántóföldeken ezekben a napokban gyakran találkozunk vetőgépekkel, ugyanis megkezdték a napraforgó vetését. Sok helyen már be is fejezték, és az egyéb tavaszi kultúrák vetése is megkezdődhet. A csapadékos időjárásnak örülnek a gazdálkodók, a csapadékmentes időszakokat pedig igyekeznek a munkálatok elvégzésére kihasználni.
Bábi Lajos mezőgazdasági mérnök, a Topolyai Gazdakör elnöke elmondta, hogy lassan a kukorica vetésére is fel lehet készülni. Véleménye szerint ajánlatos, hogy május elsejéig a földbe kerüljön a magja. Az árpa, a búza és az olajrepce is egyelőre – a kedvezően csapadékos időjárásnak köszönhetően – jól fejlett. Az árpa valójában már a kalászát hányja. Ez alapján megállapítható, hogy a vegetáció a sokévi átlaghoz képest körülbelül egy héttel előbbre jár. Ez előrevetíti, hogy talán a betakarítás is korábban kezdődhet majd. Az enyhe télnek köszönhetően a bokrosodás jól végbement, nem ritka, hogy egy-egy árpatőn nyolc-tíz-tizenegy hajtás is megszámlálható, ami ígéretes. Várhatóan május elején már a búza is kalászolni kezd. A repce pedig most virágzik.
A szakember szerint oda kell figyelni a kórokozókra. Amennyiben a továbbiakban is csapadékos lesz az időjárás, akkor a gombabetegségek terjedését meg kell akadályozni a búzával bevetett parcellákon, de a közelgő aratás miatt a várakozási idő figyelembevételével. A téli időszakban az árpán jelentkeztek a különféle gombabetegségek, de az esetek nagy részében vegyszeres védekezéssel a gazdáknak sikerült orvosolniuk a bajt. A repcét pedig a virágzás kezdeti fázisában kellett vegyszeresen kezelni elsősorban a rovarkártevők ellen. Ez kétélű dolog, ugyanis ilyenkor a méhészek a repcével beültetett parcellákra mint jó mézelő területre tekintenek. Ugyanakkor a vegyszeres kezelés a méhek elhullásához vezethet, ha felelőtlenül viszonyulnak a művelethez. Most már azonban vannak olyan vegyszerek, melyek a méhekre ártalmatlanok, illetve vannak úgynevezett kontaktszerek. Korábban a virágzás idején történő vegyszeres permetezés miatt gyakran voltak ellentétek a méhészek és a növénytermesztők között. Az utóbbi időben viszont megfigyelhető, hogy a közös érdekek mentén próbálnak egymás igényeihez igazodni. A bundásbogár ellen – amely a repcét károsítja – sikeresen felhasználható a kontakthatású, nem felszívódó készítmény. Ugyanakkor a méheket ilyenkor elég egy napra távol tartani a parcelláktól. Ennyi ugyanis a szernek a várakozási ideje, és utána már folytatódhat a beporzás.
A gazdakör elnöke hozzátette, hogy a téli időszakban még a 40 dinárt is elérte, illetve ahhoz közelített a búza és a kukorica ára a terménytőzsdéken. Most viszont a kétes minőségű behozatali áru lenyomta az árat 25 dinár alá. Ugyanakkor az újratermelési anyagok megnövekedett költségei miatt meglátása szerint aratáskor a felvásárlási árnak nem lenne szabad 30 dinárnál alacsonyabbnak lennie.
Nyitókép: Tóth Péter felvétele