A Gunarasi Gazdakörnek van egy jól bevált éves terve, amit évek óta rendszeresen megvalósítanak. Király Zoltán, a gazdakör elnöke arról számolt be, hogy idén tavasszal több kisebb akciót tartottak.
– A gazdakör tevékenységeihez tartozik, hogy munkaakciókat is szervezünk. Itt elsősorban fásításra, fametszésre és a dűlőutak javítására gondolok. Az utóbbi években ezt úgy szerveztük meg, hogy több kisebb akciót szerveztünk, kevesebb résztvevővel. Az idén három ilyet tartottunk, kettőt Gunarason, egyet pedig Brazílián. Most nem ültettünk fákat, viszont a fák megmetszését, a gallyak összegyűjtését, ledarálását és elszállítását elvégeztük. Emellett traktorokkal öt-hat gazda megtárcsázta, meghengerelte a legjáratosabb dűlőutakat a gunarasi kataszteri község területén, valamint összeszántották a laposokat, járhatóvá tették őket. Mivel határosak vagyunk Njegoševóval, Dreával (Mileševóval) és Péterrévével, ezért az ide vezető utakat is rendeztük – mondta el Király, majd arról is szólt, hogy az akcióhoz nyújtott támogatásért köszönettel tartoznak Topolya község önkormányzatának, amely biztosította az üzemanyagot. Emellett minden ilyen megmozdulásban a gunarasi helyi közösség is a partnerük, így nekik is köszönettel tartoznak.
Az éves tervhez hozzátartozik a mezőgazdasági vásárok, kiállítások szervezett látogatása is.
– Meglátogatjuk a hódmezővásárhelyi állattenyésztési napokat május 4-én. Itt a résztvevők csak az útiköltséget fizetik, a belépő ingyenes. Tervben van egy szervezett látogatás az újvidéki mezőgazdasági kiállításra is, itt viszont az út ingyenes, csak a belépőt kell fizetni. Ezt követően ismét megszervezzük a szántóversenyt – számolt be Király.
E-AGRAR KISEBB DÖCCENŐKKEL
A helyi közösség épületében a falugazdász-iroda fogadja a gazdákat, illetve azokat a polgárokat, akik valamilyen szolgáltatást igényelnek. Az iroda az e-Agrar rendszerre való átállásban is segíti a termelőket, noha ez nem megy mindig zökkenőmentesen.
– Úgy érzem, hogy hátrányt jelent, hogy ezt a rendszert nem próbálták ki. Azokon a részeken, amelyeket jól megoldottak, nincs semmi gond, viszont ahol valami gond adódik, ott korlátozottak a lehetőségeink. Azt szintén nagy hiányosságnak tartom, hogy a problémát jelző e-mailekre nem kapunk választ, és telefonon sem igazán kapunk segítséget. Az átállás halad, de döcögősen. Ez egy meglehetősen idegen dolog az idősebb termelőknek és azoknak is, akik nem élnek az internet világában. Úgy is fogalmazhatnék, hogy akadályként élik meg, de természetesen itt vagyunk, hogy segítsünk nekik – számolt be Király.
Nyitókép: A korábban ültetett fák metszése és a gallyak eltakarítása