Az idén nyáron kevés eső esett és kevés alkalom adódott szivárványt szemrevételeznünk az égen, ezért még örömtelibb, hogy számunkra Topolyán egész évben elérhető a Szivárvány, amely jellemzői között a gazdagságot, a kreativitást, a szeretetteli lelkületet emelhetnénk ki.
A fenti gondolatok a topolyai Kodály Zoltán MMK keretein belül huszadik éve létező Szivárvány képző- és iparművészeti szakkör jubileumi tárlatának a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében augusztus 17-én zajló megnyitóján hangzottak el kulturális intézményünk igazgatóhelyettese, Dudás Tatjana tolmácsolásában, aki a szakköri foglalkozásokon készült munkák sokszínűségét a szivárvány mint természeti jelenség változatosságával, az emberi lélek és művészi kifejezésmód sokoldalúságával rokonította, kiemelve a Szivárvány szakkör vezetőjének, a pedagógus alkotóegyéniségnek, Németh Anna kerámiaművésznek a Szivárvány folyamatos tündöklése elősegítésében betöltött szerepét. A házigazda köszöntőjét követően a szakkör egykori tagja, az újvidéki Bogdan Šuput Formatervezői Iskola végzőse, Móricz Ildikó népdal előadásával ajándékozta meg a közönséget, majd az önkormányzat művelődési kérdésekkel megbízott tanácsosa, Kisimre Szerda Anna, a Kodály művészeti vezetője megnyitotta a jubileumi tárlatot.
– Amikor a Szivárvány szakkör neve bárhol elhangzik, azonnal hozzákapcsolhatunk egy afrikai szólásmondást, mely szerint: „Sok kis ember, sok kis helyen, miközben sok kis dolgot megtesz, megváltoztathatja a világ arcát”. Húsz éve működik a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ keretein belül a Szivárvány képzőművészeti szakkör Németh Anna nyugalmazott tanárnő, keramikus iparművész vezetésével. Van a Kodály-házban egy terem, amelyet egymás között „Németh Anna termének” hívunk, nem véletlenül, hiszen szombaton délelőttönként ott tartja a kb. 20 fős csoportnak a foglalkozásokat, ott tárolja a munkához szükséges eszközöket, kellékeket, ott készülnek a gyönyörű gyermekalkotások, melyeket minden Kodályos és Kodályba látogató megcsodálhat a havonta változó alkalmi kiállításon. Népművészeti motívumok, édesanyák arcképei, téli tájak, házi kedvencek, csendéletek díszítik a folyosó falát. Öröm látni, hogyan ügyesednek a gyerekek az évek alatt, de egy évad alatt is. A tanárnő útmutatásával készülnek az alkotások hétről hétre különböző technikákkal, különféle anyagokból – fogalmazott Kisimre Szerda Anna, aki emlékeztetett: a szakkörtagok az évek folyamán számos pályázaton vettek részt, amelyek közül a legemlékezetesebb, a 2006-ban a Magyar Televízió által megrendezett A magyar népi motívumok újrarajzolása elnevezésű pályázat. A pályázatra több mint 1000 munka érkezett. A Szivárvány szakkör, az elküldött 24 alkotásával a legszebb kollekciónak kijáró díjat érdemelte ki.
A jubileumi tárlatmegnyitón megjelent Fehér László, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ elnöke, aki tortával kedveskedett az ünnepeltnek. A kiállításon, amely augusztus 22-éig, mindennap 9-től 12 óráig látogatható, illetve igény szerint, a 024/713-515-ös telefonszámon történő előzetes egyeztetést követően délutánonként is megtekinthető, a Szivárvány szakkörösöknek a 2014/2015-ös évadban született alkotásai szerepelnek, köztük az évfolyam két kiemelt tehetségének, Nagy Daniellának és Tóth Zoénak egy-egy külön pannón látható munkáival. A felsoroltak mellett gazdag, 430 fotóból álló tárlat is megtekinthető, mely az elmúlt húsz év legemlékezetesebb pillanatait tárja a befogadók elé. A kiállítás részét képezi a Bacsa Melinda, Dunja Kaćanski, Móricz Ildikó, Szenti Lilla, Szűcs Budai Zita, Rakić Tanja alkotásaiból álló együttes is, olyan fiatal alkotók munkáit bemutatva, akik egykor a Szivárvány szakkör tagjai voltak, de életüket ma is a képző- és iparművészeti tevékenység tölti ki, tanulmányaikat ez irányban folytatták vagy fogják majd folytatni a jövőben.