Az aratási törzskar
Június 14-től az aratás végéig tilos a nyílt láng használata a határban és a településeken belül is, a szalmát is szigorúan tilos felégetni. A büntetés ez utóbbi esetben 10–50 ezer dinárig, vállalatok esetében pedig 300 ezertől 1 millió dinárig is terjedhet.
A kishegyesi aratási törzskar alakuló ülésén elhangzott, hogy az utóbbi években jelentősebb tűzkár nem keletkezett a községben, amihez bizonyára hozzájárult a fokozott figyelem és a mezőőrszolgálat munkája is. A szalma égetése esetében a törvényes előírásoknak megfelelően a tulajdonos viseli a felelősséget. Előfordulhat, hogy valaki tényleg nem tehet a tűz keletkezéséről, ezt az illetékes felügyelők fogják majd vizsgálni, de ahogyan a tűzoltóság képviselője mondta, az esetek nagy részében évekre visszamenőleg ugyanazokon a parcellákon ég a szalma, ami azt jelenti, hogy nem lesz könnyű letagadni a gyújtogatást. Abban az esetben, ha a tűzoltóknak is ki kell szállniuk, ennek költségeit szintén a tulajdonosokra hárítják. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a gazdák tartsák be a biztonsági övezetek létesítésére vonatkozó előírásokat az utak és a vasút mentén. Nem csak az eldobált cigarettavégek miatt, a vasút esetében például köztudomású, hogy a fékberendezés akár öt méterre is elszórhatja a szikrákat. A legfontosabb, hogy bárki bármilyen apró tüzet is észlel, azonnal értesítse a tűzoltóságot a 730-222-es telefonszámon, vagy a 93-as számon, amelyen a szabadkai ügyeletes jelentkezik, vagy a mezőőröket.
Az aratásban részt vevő gépjárművek tűzvédelmi vizsgáját ezúttal is az önkéntes tűzoltó testület végzi. Kishegyesen a vásártéren, június 18-án és 19-én, Bácsfeketehegyen hasonlóan a vásártéren június 21-én és 22-én, valamint Szeghegyen június 23-án a szárítónál. A traktorok műszaki vizsgája 300 dinárba, az aratócséplők vizsgája pedig 600 dinárba kerül.
Azok a traktorok, amelyek nem vesznek részt az aratásban, de munkálatokat végeznek a határban, nem kell rendelkezniük kötelezően tűzvédelmi vizsgával, de ugyanúgy kötelesek szikrafogóval rendelkezni, kötelező a tűzoltópalack és a lapát is. Az aratás akkor tekinthető befejezettnek, amikor a termés 95 százalékát learatták.