2024. július 16., kedd

Kisszállás a ködfüggöny mögött

Telt házas könyvbemutató – A bácskossuthfalvi Oláh István gyermekkori emlékei nyomtatásban

Színültig megtelt érdeklődőkkel az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központ nagyterme, amikor bemutatták Oláh István Kisszállás a ködfüggöny mögött című könyvét. A Moravicai Értelmiségi Fórum gondozásában megjelent, 80 illusztratív tájleírást tartalmazó kiadvány idősíkja elsősorban az 50-es éveket idézi meg. A régi családi fotókkal, képzőművészeti alkotásokkal illusztrált, kemény fedeles nyomtatványt dr. Crnkovity Gábor, a MÉF elnöke, a kiadvány felelős szerkesztője méltatta.

– Számunkra és mindazoknak, akiknek valamit is jelent vidékünk és falunk múltja, ez a könyv egy kisebb csoda, helytörténeti kincs. Hiszen egy ma már történelemmé lett, letűnt világot igyekszik szavakba foglalni, irodalmilag is értékelhetően megörökíteni. Nem emlékszem, hogy az elmúlt években megjelent volna ilyen jellegű, a moravicaiságot megelevenítő irodalmi kiadvány, ezért is számít unikumnak. A kiadványban szereplő novellák, rövid történetek egy olyan „másik világba” kalauzolják el az olvasót, amely csupán az akkor élt emberek emlékeiben él – mondta egyebek mellett a könyv felelős szerkesztője, majd idézett a kiadvány recenziójából, amelyet dr. Lódi Gabriellával közösen állítottak össze. Kiemelte, hogy Oláh István gyermekkori történeteiben megelevenednek Bácska színei, hiszen felidézik a régi pusztai világot, a tanyasi munkát, az aratás rendjét. A novellákban dominál a természet leírása, a növények és az állatok ismerete, Fekete István, Tömörkény István és a bácskossuthfalvi születésű Papp Dániel nyomdokaiban haladva.

A könyvbemutató pillanatai (Kazinczy Paszterkó Diana felvételei)

A könyvbemutató pillanatai (Kazinczy Paszterkó Diana felvételei)

– Igazán hitelesen csak az tudja visszaadni íróként ennek a tájnak minden szegletét, aki maga is innen származik. Oláh István akárha Papp Dániel gondolatait folytatná A szívünkbe zárt falu című írásából idézett soraival: „Látod, kisfiam, ott messze, ahol a nap nyugszik, és sugarával bearanyozza a moravicai templomtornyokat, attól soha ne menjél messzebb, csak annyira, hogy ha visszafordulsz, még lássad szülőfalud templomainak tornyait!” A történetek visszatérő helyszíneit valamennyien ismerjük: az iskola, a színház, a piactér, a fürdő, a Koplaló, a fagylaltos, vagyis a „sógor”, a szőlőskertek, a nagyhíd, a focipálya, az akácos, a tópart, a Kasza-tanya, a Pilák-völgy, a községháza, a templompark. Erős nemzeti identitásunk folyamatosan érzékelhető a novellákban, mint ahogy az emlékekben életre kel a multikulturális és multietnikus Vajdaság, Bácska szellemisége is. Ezzel Oláh István egyedi módon gazdagítja a vajdasági magyar irodalom kincsestárát – mondta dr. Crnkovity, aki után a szerző köszöntötte a megjelenteket, a közelről és messziről érkezett ismerősöket, illetve a könyvnyomtatást támogató szervezetek képviselőit. Ezt követően ismertette a Facebooknak köszönhetően a világ számos pontján százak által olvasott és kedvelt történetek nyomdáig vezető útját.

– Az elmúlt közel hét évtized alatt az írásom nagyon sok szereplője immár odafentről figyel ránk, de feledve nincsenek, hiszen olvasás közben mindannyian életre kelnek. Ha valamilyen csoda folytán meg tudnám változtatni a múltat, akkor sem tenném, hiszen ilyen csodás gyermekkornál álmodni sem lehet szebbet, mint ahogy felnőtt életem minden pillanatát is örömmel éltem meg, szeretteimmel közösen, egymást segítve. Magam sem hittem sokáig, hogy a történeteim érdekelhetnek másokat is a családomon kívül, és hogy egyszer nyomtatásban lesznek olvashatóak. Szerencsére voltak, akik hittek bennem, támogattak és segítettek a kezdeti, valamint a későbbiekben adódott nehézségeknél – tette hozzá Oláh István, aki 1947-ben látta meg a napvilágot Fernbach János birtokán, ahol nyolcéves koráig élt családjával, majd az Ungár János tulajdonában levő Jancsimajorhoz tartozó Kisszálláson, 1955-ben költöztek be a faluba, ahol ma is él feleségével. Fiú- és leánygyermeke három unokával ajándékozták meg, két dédunokával büszkélkedik. Írással nyugdíjas éveiben kezdett el foglalkozni.

A MÉF gondozásában megjelent könyv nyomtatását a Tartományi Művelődési, Tájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, Bácskossuthfalva helyi közössége és a Magyar Nemzeti Tanács támogatta. A könyvbemutatón közreműködtek az Id. Kovács Gyula iskola diákjai. Oláh Istvánt vásárlási szándékkal a Facebook-profilján keresztül lehet felkeresni, illetve ma 10 óráig várja az érdeklődőket a nyugdíjasotthonban.

Nyitókép: A könyvbemutató pillanatai (Kazinczy Paszterkó Diana felvételei)