Egyelőre tizenkét idős házaspárt látogat a falugondnok Kishegyesen
Augusztus elejétől a kishegyesi községben falugondnok látja el az idős háztartásokat. Kérés szerint elvégzi a bevásárlást, elkísér egy falusi sétára, vagy társaságával egyszerűen csak kiszabadít a mindennapi gondok börtönéből.
A kishegyesi Nők Fóruma a BCF támogatásával megszervezhette a szociális szolgáltatás ezen formáját. A szolgálat ötlete a magyarországi gyakorlatot látva merült fel. Ezzel kapcsolatban rendeztek egy tanácskozást két évvel ezelőtt, majd – figyelembe véve az itteni körülményeket – kezdeményezték az itteni szolgálat megalakítását.
– A falugondnok feladata nem csupán szociális vonatkozású, sokkal inkább úgynevezett gondnoki munka, vagyis el kell látni az idős háztartásokat, le kell kaszálni a füvet, télen el kell hányni a havat, segíteni kell a kerti munkákban, és el kell végezni a kisebb házi javításokat. Olyan emberek kellettek tehát, akik alkalom adtán az idős embert el is tudják szállítani a megfelelő intézménybe – mondta Gordana Radulović, a kishegyesi polgármester tanácsosa.
Számos jelentkező közül választották ki a gondnokot, Szűcs Istvánt, aki minden követelménynek eleget tett.
– A gondnok feladata lesz – hangsúlyozta Zsidai Erzsébet, a Nők Fóruma elnöke –, hogy segítsen minden munkában a ház körül. A szerződés alapján a 65 év felettiek számára minden javítási munkát is el lehet végezni, és nem szabad megkerülni az egyéb feladatokat sem szükség szerint és az adott esettől függően. Az egyik kritérium, hogy az idős személy nyugdíja nem haladhatja meg a havi 8 ezer dinárt. A többiek esetében még nem határoztuk meg a hozzájárulás mértékét.
A participációról szólva elmondta: a havi 8 ezer dinár alatti jövedelemmel rendelkezők, a mozgáskorlátozottak és mások is, akik kevés nyugdíjjal rendelkeznek, nem fizetnek ezért az ellátásért. A többieknek viszont hozzájárulást kell fizetniük.
– Az lenne az ideális megoldás, ha a község mindhárom falvában lenne egy-egy falugondnok, és napi két-három órát tudna foglalkozni az emberekkel. Erre azonban egyelőre nincs lehetőség. Úgy tervezzük, hogy húsznál több ember ellátását nem vállaljuk. Az ötletet a Bács-Kiskun megyei szociális szolgálat adta, amelynek munkamódszerét a helyi viszonyokhoz igazítottuk. Szerbiában egyelőre nincs ilyen gyakorlat, s ezért is fontos lenne, hogy a hegyesi kezdeményezés sikeres legyen – mondta Zsidai Erzsébet.
A szolgálat Kishegyesen augusztus elsején indult, 12 család veszi igénybe a szolgáltatást. A pályázatokon nyert pénz egyelőre egy évre elegendő a szolgálat működtetéséhez.