A tavasszal beomlott régi földalatti járat vagy pince a Kisközben Kishegyesen (Fotó: Papp Imre)
Az építési törmeléket egyelőre a meglevő szeméttelepekre lehet szállítani – hangzott el a kishegyesi Községi Tanács legutóbbi ülésén, melyen az aktuális beruházásokról is szó volt.
A községi képviselő-testület ülésének végeztével a Községi Tanács Csóré Róber polgármester elnökletével megtartott ülésén összegezte a Moholi út közszemlére tett tervének észrevételeit, és mint elhangzott, a terv iránt nagyon sokan érdeklődtek, de komolyabb megjegyzéseket nem tettek rá. Egyetlen szakmai – jogi megjegyzés érkezett, amely szerint a későbbi bonyodalmak elkerülése érdekében egészen pontosan, vagyis parcellákra lebontva kell meghatározni a terv úgynevezett „hatási határait”, vagyis minden olyan parcellát be kell vonni, amelyet a kivitelezés bármilyen formában érinthet.
A fentihez hasonló nagy beruházásnak számít a községben a Kúla–Kishegyes csatorna kiépítése is, amely, mint ismeretes, a község határáig ki is épült. Ez a terv július folyamán volt közszemlén, és az egyik legfontosabb észrevétel a vadásztársaságoktól jött, amelyben arra kérik a kivitelezőt, úgy használja a szigetelőanyagokat, hogy a csatorna ne váljék az őzek és más kisebb vadak vesztőhelyévé. A csatorna kúlai határban megépített részén ugyanis a szigetelő fóliát a csatorna teljes szélességében helyezték el, ami azt eredményezte, hogy a vadak nem tudtak kimászni a vízből és belefulladtak.
A tanács támogatta annak a községi határozatnak a meghozatalát, melynek értelmében meghatározott helyre lehet szállítani az építkezési törmeléket, a veszélyesnek nem minősülő anyagokat, földet téglát, betont, cserepet. A községnek négy-öt éven belül egészen biztosan be kell majd kapcsolódnia a regionális szemételhelyezés rendszerébe, és erre fel kell készíteni a kommunális vállalatokat is.
A polgármester tájékoztatója szerint az elmúlt időszak esőzései miatt a községben legalább negyven ház rongálódott meg, egyes helyeken csak repedések jelentkeztek, más esetekben viszont az épület életveszélyessé vált. Öt helyen beszakadt a talaj, ahol évszázadokkal korábban pincék, földbe vájt járatok, vermek vagy alagutak voltak. A község segély címén mintegy félmillió dinárt osztott ki a károsultaknak, vagyis az erre a célra szánt összeget teljes egészében felhasználták. Mint elhangzott, az esővíz elvezetése szempontjából a község mindhárom településén vannak kritikus pontok, amelyeket teljes egészében még nem sikerült kiiktatni. Szeghegyen ilyen a csomagolóüzem melletti utca, Kishegyesen a Kertsor, Bácsfeketehegyen pedig az alacsonyabban fekvő utcák több pontja.
A kérdésekkel kapcsolatban ma esti ülésén hoz határozatot a képviselő-testület.