2024. november 24., vasárnap

A bor: áldás és átok

A közép-bácskai Szent György Borrend Márton-napi találkozója

Az új borlovagok felavatása (Papp Imre felvétele)

Idén Kishegyesen szervezte meg szokásos Márton-napi találkozóját a Közép-bácskai Szent György Borrend, amelyen új borlovagokat avattak és eszmecserét folytattak a bor egészségmegóvó hatásáról.

A találkozón megjelent borrendi tagokat és a vendégeket, többek között Csóré Róbert polgármestert, valamint Bíró Máriát, a Magyarországi Borrendek Szövetségének elnökségi tagját, továbbá a Csongrád megyei, a kiskőrösi, a monori és a villányi és a bajsai borrendek lovagjait Tóth János, a Szent György Borrend kancellárja üdvözölte. Kiemelte, a borrend elsődleges célja, hogy elérje a Telecskai-dombok borvidékké nyilvánítását s hogy a térség bekerüljön a borrégiók hálózatába.

Csóré Róbert polgármester alkalmi beszédében szintén ennek fontosságát hangsúlyozta, rámutatva, hogy a múlt század elején a Telecskai-domboknak alig volt olyan része, ahol ne termett volna szőlő, most viszont fordított a helyzet. Jó azonban, hogy e téren is vannak kedvező változások. Bíró Mária, a Magyar Borrendek Szövetségéről szólva elmondta, hogy a szervezet tagságát 44 rendes és 5 határon túli borrend képezi, ami több mint 5 ezer borlovagot jelent. A találkozó délelőtti részében a Szent György Borrend új lovagokat avatott, Juhász Antal topolyai ügyvédet, dr. Lódi Gábor parlamenti képviselőt, Nenad Popović szenttamási termelőt, és Kátai Sándort, a kishegyesi vadászegyesület elnökét avatták lovaggá a hagyományok szerint összefont venyigével. Kátai Sándort egyúttal megbízták, hogy hozza létre a vadászok borrendjét, amelyre másutt már van példa.

A lovagavatást követően a házigazdák és vendégek ünnepi hálaadó szentmisén vettek részt a Szent Anna-templomban. A templomi köszöntőkben elhangzott, hogy a bor lehet áldás és átok is, áldás, mert megélhetést teremt sokak számára, áldás, ha mértékkel fogyasztják, hiszen bizonyított jótékony hatása az érrendszeri betegségek megelőzésében, átok viszont, ha valaki mértéktelenül fogyasztja. Mértékletes fogyasztással a bor jó kedvet és barátságokat teremt. Brasnyó Ferenc plébános beszédében kiemelte, hogy a bor az egyik legősibb és legtermészetesebb itala az emberiségnek és az emberek élni akarásának és kitartásának szimbólumává vált.

A találkozó részvevői délután a Kátai-vendégházban szakmai tanácskozást tartottak a bor jótékony hatásairól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás