Csóré Róbert
Tavaly az állam a befolyt adókból az önkormányzatoknak járó 5,5 millió dinár helyett 2,7 milliót utalt át a kishegyesi önkormányzatnak, ami Csóré Róbert polgármester szerint óriási gondokat okoz a feladatok ellátása szempontjából.
– Valóban a felére csökkentették az adóból származó visszautalásokat. Ezekből az átutalásokból fedeztük az iskolák, az óvodák, az egészségház és más intézmények egyes karbantartási beruházásait, az úgynevezett közműszámlákat, de nem kevés pénzt áldoztunk a diákok utaztatásának igazságosabb kialakítására is. Most a topolyai utasforgalmi vállalatnak a diákok számára kedvezményesen meghatározott díjszabását vesszük alapul, és a középiskolások ez alapján kapják a juttatást. Szeretnénk ezt az összeget tovább növelni, ezért kihasználunk minden pályázatot, de nem tudni, hogy sikerül-e majd növelni az összeget – mondta Csóré Róbert kishegyesi polgármester.
A költségvetés a jelek szerint az idén tehát újabb 20 százalékkal lesz kisebb, ami már-már kilátástalan helyzetbe sodorja a Kishegyeshez hasonló fejletlen községeket.
– Nemcsak az a baj, hogy csökkentették az úgynevezett transzfer eszközöket, hanem az is, hogy a gazdaságban további gondok vannak, a válság miatt több vállalatban leállt a termelés, az új vállalkozások viszont nem fejlődtek olyan mértékben, hogy munkát tudjanak adni a munkanélkülieknek. Csak a téglagyár leállítása száz ember mukaerő-felesleggé válását jelentette, de nem jött létre olyan cég, amely ilyen mértékű alkalmazást tett volna lehetővé – hallottuk Csóré Róberttől.
A polgármester szerint az említettekkel párhuzamosan meg kellett növelni a szociális kiadásokat, nemcsak a saját erőre, hanem a pályázati eszközökre hivatkozva is.
– Azoknak, akiknek szükségük van támogatásra, a kis segítség is rengeteget jelent. Ezért pénzeljük továbbra is a népkonyhát, bár ez esetben is csak a leginkább rászorulókat, a házigondozást, a falugondnoki szolgálatot, amelyeket a fentiekhez hasonlóan nemcsak saját erőből szervezzük, hanem pályázatok útján is. A szociális juttatások kategóriájába tartozik az uzsonnatámogatás is az iskolában – véli Csóré Róbert.
Szavai szerint a község arányosan osztotta el a rendelkezésére álló pénzt, de a további megvonások már az intézmények fennmaradását veszélyeztetik.
– Sajnos tisztában voltunk vele, hogy a kis községeket érinti a legérzékenyebben az ilyesféle megvonás. Mi ugyanis nagyon rá vagyunk utalva ezekre az átutalásokra. Ezt jeleztük is a minisztériumnak, de negatív választ kaptunk. Mégis bízom benne, hogy jövőre talán annyi javulás lesz, hogy nem csökken tovább a bevételünk. Ezt arra alapozom, hogy ígéretet kaptak rá a fejletlen községek. Ellenkező esetben valóban nagy gondok lesznek az intézmények fenntartásában – mondta a polgármester.