2024. július 17., szerda

Kevesebb búzát vetettek

A kukorica betakarítása lassan halad – A kedvező ár nem a stratégia, hanem a pillanatnyi piaci helyzet következménye – Bácsi Gábort, a kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztályvezetőt k

Kishegyesi határkép: a megfelelő időben elvetett búza már kikelt (Fotó: Papp Imre)

Sem szeptemberben, sem októberben nem volt hiány csapadékból, s úgy látszik, novemberben sem leszünk híján az esőnek. De voltak kellemes, napsütéses időszakok is, amikor a földbe lehetett tenni a vetőmagot, mindenekelőtt a búzát. A kishegyesi határban azonban az eddigi ősz folyamán a tavalyinál is kevesebb búzát vetettek.

– Az adatok ugyan naponta változnak, de a pillanatnyi állás szerint eddig mindössze a tavalyi vetésterület 70 százalékába került búza. Ennek az egyik oka bizonyára az, hogy kevés volt a napraforgó, hiszen e kultúra után sűrű vetést szoktak eszközölni, a másik pedig az, hogy lassan halad a kukorica betakarítása. Az utóbbi évek száraz időjárásában megszokták a termelők, hogy szinte szárítás nélkül tudták szemes formában is tárolni a kukoricát, és most is kivártak, hátha csökken a nedvességtartalom. Úgy látszik, hiába várakoznak. Persze sokan most is vetnek, és ha nem lesz túl hideg a tél, a vetés pedig hó alatt telel át, megfelelő lehet a hozam. A megfelelő időben elvetetthez képest azonban a hozama kisebb lesz – véli Bácsi Gábor.

A szakember szerint a jelek arra utalnak, hogy a búzának és valószínűleg a kukoricának is jó ára lesz jövőre.

– Az előrejelzések szerint jövőre is keresett lesz a búza, akárcsak az idén, mert a több európai országban tapasztalt terméskiesést követően még akkor is folyik majd a tartalékok feltöltése. A kukorica ára is nagyon jó, a 16–17 dináros felvásárlási ár szolid nyereséget jelenthet. Nagyon ritkán esik meg, hogy már a törés idején ilyen jó árat kínálnak érte. Csak az a baj, hogy ez az ár nem tudja kiegyenlíteni a sokéves ráfizetést, vagyis nem képes talpraállítani a termelőket, a méginkább elkeserítő pedig az, hogy mindez nem egy hosszú távú stratégia eredménye, hanem a pillanatnyi világpiaci helyzet következménye – mondta a kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztályvezető.

Természetesen ezek az árak kihatással lesznek az állattenyésztésre is, magyarán a takarmányárak csapást mérnek majd a tenyésztők egy részére. Sokan a veszteség miatt kénytelenek lesznek felszámolni az állományt, azok viszont, akik hosszabb távra terveztek, és így rendezkedtek be, egyelőre biztosan kitartanak.