2024. július 17., szerda

A száraz évek után esős időszak

Az egykori vízelvezető árkok pontosan ott voltak, ahol a víz összegyűlt – Elkészül a vízelvezetőkre vonatkozó teljes terv Kishegyesen

A sajátos domborzat miatt sok helyen megreked a csapadékvíz (Fotó: Papp Imre)

Az utcák aszfaltozását természetesen nem kérdőjelezte meg senki, de már akkor is hallatszott, hogy a vízelvezető árkok felújítása legalább olyan odafigyelést igényel, mint az útépítés. Mivel ezzel teljes egészében tisztában voltak a kishegyesi község vezetői is, a nyáron tíz munkás közmunkában mintegy 16 kilométernyi árkot tisztított meg és újított fel a Bartók és a Dózsa utca egy-egy oldalán, a Babcsányi utca és a Moholi út mindkét oldalán, a Szivárvány utcában, a Dudás Kálmán, a II. Rákóczi Ferenc, a Vásártér, a Vasút és a Kossuth utca egy-egy szakaszán és természetesen a Fő utca mindkét oldalán.

Ezek a mélyebben fekvő utcák, amelyeknek el kell vezetniük a vizet, ezért volt indokolt a munkálatokat éppen ezekben az utcákban kezdeni, de a nyáron, amikor néhány nap alatt több hónapos csapadékmennyiség zúdult a falura, nyilván nem volt elegendő az eddig elvégzett munka, mert a múlt században – a csapadékmentes időben – betemetett árkok helyén azóta is minden alkalommal megáll a víz. Pedig emlékezhetnek sokan arra is, hogy a határban levő főutak mentén is voltak árkok, amelyek összegyűjtötték a vizet, hogy az úton közlekedni lehessen. A faluban most több úgynevezett kritikus pont van, ahol rendszerint összejön a csapadékvíz és ezekre a gondokra a helyi közösség is próbál megoldást találni.

– A Kertsor mindkét vége problematikus, ugyanígy a Bartók utca, a József Attila utca középső része, a Csépe Imre utca vége, a Herceg János utca közepe… Sok esetben az a gond, hogy majd három évtizedig nem volt nagyobb csapadék, emiatt a komaszáció idején megszűntek a községi árkok (magántulajdonná váltak) és most persze gond a víz elvezetése. Jól jött a tartományi mezőgazdasági titkárság pályázata a közmunkára és a jövőben is pályázni fogunk ezekre a munkálatokra. Máris pályáztunk éppen ennél a titkárságnál a teljes vízelvezetési rendszer kidolgozásának tervére, ami nem kevesebb, mint 3 millió dinárba kerül – mondta ifj. Virág Gábor, a kishegyesi helyi közösség titkára.

Máté Péter: A nyáron itt, az ablak alatt folyt be a lezúduló víz a szobába

Ellátogattunk a Liget utcába Máté Péterhez is, aki arra panaszkodott, hogy különösen a nyári záporok idején jelentett gondot a víz elvezetése. Ő is tudja, hogy az utca végén annak idején az egyik udvaron keresztül vezetett a vízelvezető árok, de a komaszáció idején megszűnt. Bajukat csak tetézi, hogy az úttest is 40-50 centiméterrel magasabban van, mint az udvarok szintje. A nyáron, amikor az emlékezetes zápor lezúdult, az ablakon ömlött be hozzájuk a víz. Annak idején a magasabban fekvő túloldalon ásták ki az árkot. Szerinte most az ő oldalukon is ezt kellene tenni és természetesen megnyitni az egykori községi árkot a Krivaja felé.

A sajátos domborzati adottságok miatt sajnos sok esetben előfordul, hogy az utcák középső része alacsonyabban fekszik, ezért esély sincs arra, hogy onnan természetes úton vezessék el a vizet. Ez esetben, mint hallottuk, ugyanazt a megoldást kell alkalmazni, mint régen, mély árkokba kell gyűjteni a vizet, hogy ne veszélyeztesse se a házakat, se más tulajdont.