2024. július 17., szerda

Már csak kukorica maradt a határban

A cukorgyár szerint a beszállított répa egyötöde sár – A tervezettnél kevesebb búza került a földbe - KISHEGYES

A kishegyesi határban csak kukoricából maradt kinn számottevő mennyiség (Fotó: Papp Imre)

Egyes vészjósló jelentések szerint Vajdaságban az őszi termények jelentős hányada maradt, vagy marad a szántóföldeken jobb időjárást várva. A kishegyesi községben erre is van példa, elsősorban a kukoricát illetően, más kultúrák esetében azonban a betakarítás sikeresnek mondható, a betakarítás befejeződött és a hozamok igen kedvezőek.

– A cukorrépa maradt utoljára, mert nem a termelők határozzák meg a betakarítás ütemét, hanem a cukorgyár. A községben elvetett 1087 hektár cukorrépa felszedése befejeződött, és legfeljebb csak néhány helyen található még prizma. A répa betakarítása azért húzódott el, mert maga a gyár szervezi a betakarítást és arra törekszik, hogy csak annyi kerüljön a gyárba, amennyit fel tudnak dolgozni és a prizmába szedett répa se legyen túl nagy, mert könnyen tönkre mehet. A termelők nem is erre panaszkodnak, hanem arra, hogy a cukorgyár 25 százalékos tisztátalanságot számol fel, vagyis szerintük a beszállított répa egyötöde sár. Annak ellenére, hogy valóban csapadékos volt az ősz, ennyit nem kellett volna felszámolni. A termelők ezek alapján úgy érvelnek, hogy ha a látható tisztátalanság esetében is ennyit vonnak le, mennyit csalhatnak a cukorszázalék esetében, amit nem is tudnak ellenőrizni – hallottuk Bácsi Gábortól, kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztályvezetőtől.


A tervezettnél sokkal kevesebb búza került földbe idejében


Az osztályvezető szerint egyedül a kukoricából maradt a határban kinn számottevő mennyiség. Mint mondja, az történt mint a korábbi években, az emberek kivártak a betakarítással, hátha csökken a szem nedvességtartalma, és mint korábban, szárítás nélkül is tárolni lehet majd, megspórolva ezáltal a tetemes szárítási költségeket. Ez a számítás nem jött be, és a kukoricát most már be kell takarítani, ha nem akarja a gazda a vadállományra bízni.

A községben, mint megtudtuk, az ősszel sokkal kevesebb búza került földbe mint ahogyan azt a gazdák tervezték, még inkább gondot jelenthet majd azonban, hogy a kenyérgabona nem kis része optimális határidőn túl került a földbe, ami mindenképpen hatással lesz a jövő évi hozamra. Ezen ugyan lehet valamelyest javítani a tavaszi fejtrágyázással, de ez esetben is nagyon óvatosnak kell lenni, és csak annyit a talajba vinni, amennyire pontosan szükség van.