2024. július 18., csütörtök

Az állami árutartalék is felvásárolja a búzát

A bejegyzett gazdaságok által felkínált mennyiséget a Žitko malomipari vállalatnál kell jelezni és megadni azt is, hogy mennyit kér érte a termelő – A termelők elégedettek a hozamokkal, sokk

Bácsi Gábor

A kishegyesi községi gazdasági és mezőgazdasági osztályra a minap érkezett a kereskedelmi minisztérium átirata, miszerint az állami árutartalék is felvásárolja az idei termésű búzát, azzal, hogy a felvásárlásra szánt mennyiséget a bejegyzett gazdaság a kijelölt malomipari vállalatok egyikében adhatja át, jelzi egyúttal azt is, hogy mennyit kér a termelő a búzáért. Az árutartalék az ajánlatok begyűjtését követően egyezik meg a termelőkkel az árat illetően, s ha megegyeznek, erről szerződést is kötnek.

A kifizetés két részletben történik, az első részletet a búza átvételét követő nyolc napon belül, a második részletet pedig az első rész utáni egy hónapon belül kapják kézhez a termelők.

– Az átirat szerint az árutartalék csak a bejegyzett gazdaságoktól hajlandó felvásárolni, vagyis csakis a termelőktől és nem a viszonteladóktól. Ha a gazdaság nincs bejegyezve, elfogadják az adócsekkel történő igazolást is, vagyis az a lényeg, hogy mindenki csak saját búzáját tudja felkínálni –hallottuk Bácsi Gábortól, a kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztály vezetőjétől.

Az osztályvezető elmondta azt is, hogy a községben gyakorlatilag befejeződött az aratás. Maradt még néhány hektár aratni való, de az már lényegesen nem befolyásolja az idei eredményeket.

– A község termelői és mezőgazdasági vállalatai összesen mintegy 2600 hektár búzát, 1120 hektár őszi árpát, 390 hektár tavaszi árpát és 97 hektár olajrepcét ültettek és takarítottak be. A hozamok igen jóknak bizonyultak. A búza átlagosan 6 tonnát termett hektáronként, az árpa még jobb volt 6,5 tonnás hozammal, a tavaszi árpa 4,5–5 tonna között mozgott, az olajrepce hozama pedig 3 tonna körül alakult. Okvetlenül rá kell mutatni, hogy nagyon nagy különbségek mutatkoznak attól függően, hogy időben ültették-e el a kenyérgabonát vagy késtek vele. A bácsfeketehegyi birtokon egyes parcellák között csak ennyi volt az eltérés és a hozam 8 tonna volt, ahol időben került a földbe a búza, és 5 tonna körül mozgott ott, ahol az optimális idő után vetettünk. Ez fontos tanulság volt számunkra is. Azért is lehet fontos, mert kísérletképpen vetettünk januárban egy úgynevezett téli-tavaszi búzafajtát, az újvidéki nemesítésű Nevesinjkát és ez 5,6 tonnás átlaghozamot adott, többet mint a késve elvetett más búzafajták – mondta Bácsi Gábor.

Az osztályvezető szerint a termelők tehát elégedettek a hozamokkal, a felvásárlási árral azonban annál kevésbé. Mint mondja, amikor a termelők 20 dinár körüli árat kértek érte, azt hangoztatták, hogy akkor fel kell emelni a kenyér árát. Most hogy 15,5 dináros áron vásárolják a búzát, egy szó sem esik arról esetleg lehet-e csökkenteni a kenyérárat. Nyilvánvaló, hogy a malmok és pékségek veszik le a hasznot s az árutartalék közbelépése legfeljebb csak javít valamennyit a helyzeten.