Csóré Róbert megkoszorúzza az emlékművet (Papp Imre)
Kettős ünnepséget tartottak pénteken este a kishegyesi Nyugati temetőben: Brasnyó Ferenc plébános felszentelte a felújított Pecze-kápolnát, majd pedig a hagyományokhoz híven megemlékeztek a magyar szabadságharc utolsó győztes csatájának évfordulójáról.
A kápolnaszentelés előtt Kovács Hédi Pesti Attila építész szavait idézte a kápolnáról, amelyben arról ír, hogy a holtak háza, ez a kápolna túlélte az élők házát, a Pecze-féle kastélyt, amely a sokszoros próbálkozások ellenére is az enyészet martalékává vált. Ez a sajátos tragédia a maga módján szenteli fel ezt az épületet. Brasnyó Ferenc plébános a szertartás előtt az egybegyűltekhez szólva rámutatott, hogy az elődök tiszteletét is jelenti a kápolna felújítása. Mint mondta, boldog az a nép, amely gondol elődeire és megőrzi azt, amit ősei felépítettek, boldog az a nép, amely áldozni tud legszebb épületeinek megőrzésére, Isten megjutalmazza áldozatkészségüket. Köszönetet mondott a tartományi, községi és helyi közösségi szerveknek és minden munkásnak, akik támogatták és részt vettek a munkálatokban.
A hegyesi csata Nyugati temetőben levő emlékművénél a Himnusz elhangzása után elsőként Csóré Róbert kishegyesi polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelvén, külön öröm, hogy évről évre többen vannak jelen a megemlékezésen, különösen pedig az, hogy a fiatalok száma növekszik, azoké, akik majd továbbviszik ezt a hagyományt. Külön köszönetet mondott a budapesti XVI. kerületi, valamint a szegedi hagyományőrzőknek, akik korabeli egyenruhákba öltözve emelték a rendezvény színvonalát. A csata mozzanatairól az azt megelőző és az utána következő eseményekről dr. Virág Gábor helytörténész beszélt. Mint mondta, a magyar kormány sok reményt fűzött a nem sokkal előbb megalakított déli hadsereghez és ez a Jelasics elleni csatában be is igazolódott. A császári seregnek ugyanis hét százalékos volt a vesztesége, ami az akkori mércék szerint igen magasnak számított. A magyar csapatok esetében ez a veszteség három százalékot tett ki.
A beszédeket követően a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület tagjai alkalmi műsort adtak, majd megkoszorúzták az emlékművet: a kishegyesi önkormányzat nevében Csóré Róbert, a kelebiai önkormányzat nevében Maczkó József polgármester, a kishegyesi helyi közösség nevében ifj. Virág Gábor és Pecze József, a VMSZ nevében Csáki Róbert és Bacsó Lajos, a bácsfeketehegyi Gazdakör nevében pedig Orosz Kálmán, Kelemen László és Kórizs József. Az ünnepi műsor a Szózat eléneklésével végződött, majd ezt követően a huszárok tartottak alkalmi bemutatót.