Az utóbbi esztendőkben alig volt olyan jelesebb ünnep, amelynek kapcsán ne szervezett volna a gyerekek számára is rendezvényt a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület keretében működő Marcipán Gyermekbarát Kör. A legfiatalabb korosztállyal foglalkozók elsődleges feladata az autentikus hagyományok felelevenítése és ápolása a 4–10 éves korosztályban. Az egyesület csoportjának vezetését kezdettől fogva Tumbász L. Kornélia látja el.
– Tizennégy éve működünk, és arra törekszünk, hogy a gyerekek is a szülők is és a nagyszülők is megtalálják magukat az általunk felkínált tevékenységi formákban, kézművesként, kirándulásokon természetbúvárként. Néha táborokat is szerveztünk, és leggyakrabban a 4–10 éves gyerekekkel foglalkoztunk. Azok viszont, akik kinőtték a gyerekkort, visszajöttek vezetőnek, animátornak és nemcsak velük maradt meg a kapocs, hanem egész családokkal is. A mozgalom segítségével sikerült feleleveníteni a jeles dátumokhoz kapcsolódó hagyományainkat, leggyakrabban játszóház formájában. Azt gondolná az ember, hogy a gyerekek nem érdeklődnek az iránt, ami nem kapcsolódik a komputerhez, de kiderült, hogy igenis tudnak játszani és ehhez elegendő a testük és egy rongylabda vagy egy bot is. Akcióinkban nagyon nagy segítségre találtunk a művelődési egyesület vezetésében, a tűzoltó testület vezetésében, az iskola és az óvoda irányítóiban, valamint a Női Fórum és a Községi Fejlesztési Társulás vezetőiben, és természetesen a helyi hatalom is támogat bennünket megmozdulásainkban – mondja Tumbász L. Kornélia, aki kezdettől fogva elnöke a Marcipán csoportnak.
Eleinte nem kis erőfeszítésbe tellett egy-egy összejövetel megszervezése.
– Ma már elegendő, ha kiteszem a plakátot, és jönnek az emberek. Legutóbb a Szent Iván-napi játszóház esetében ez történt, és több mint kétszáz ember jött ki a Hegyalja utcába. Számomra ez nagy elégtétel, és azt jelenti, hogy az emberek kezdik elfogadni a tevékenységnek ezt a formáját – fejtegeti Tumbász L. Kornélia folytatván azzal, hogy a dátumokhoz kötődő játszóházak közül az első a farsangi volt, felvonulással, jelmezkészítéssel, majd utána mindjárt következett a tavaszváró játszóház Sándor, József Benedek napja körül. Ez a rendezvény azonban az idén egybeesett a húsvéti játszóházzal, amelynek keretében így nemcsak a tavaszváró szokásokkal, hanem a húsvéttal kapcsolatos hagyományokkal is megismerkedhettek a gyerekek.
– Természetesen volt tojásfestés, locsolóénekek tanulása, tojásos játékok. Ezt a Szent György-napi játszóház követte, amelyben először is képek segítségével mutattuk be, hogy ki is volt az a Sárkányölő Szent György. Utána lovagi játékot szerveztünk, a fiúk erőnléti versenyeken vettek részt, a lányok pedig a királylány jogáért versenyeztek. Az alkotóház keretében papírsárkány-készítés folyt, és ezt eregették is a gyerekek és a felnőttek. Mivel ezen a napon hajtották ki a jószágot a legelőre állatokkal kapcsolatos foglalkozásaink is voltak. Megismerkedtünk a pásztorok életével, s ha volt rá mód, el is látogattunk egy-egy juhászhoz – mondja a csoportvezető hangsúlyozván, hogy mindezen megmozdulásokban mindig is számítani tudtak a művelődési egyesületen kívül a Női Fórum, valamint a Tűzoltótestület támogatására. Nem véletlen tehát, hogy Szent Flórián napján, a tűzoltók védszentjének napján is szerveztek játszóházat, amelyet egy rajzpályázat előzött meg , amelyben a gyerekeknek a tűzoltók munkáját kellett lerajzolniuk.
-A Szent Iván-napi játszóházunk volt az egyik legtömegesebb, amikor is elsősorban arra koncentráltunk, hogy a legkisebbek is megismerkedjenek a tűzzel, s mint illik, van tűzugrás és van szalonnasütés is. Az Anna-napi búcsúhoz kapcsolódó játszóház inkább alkotóház jelleget öltött, és azt próbáltuk elérni, hogy a gyerekek a hazalátogató rokonaiknak maguk készítsenek emléktátgyakat – mondja Tumbász L. Kornélia, és elmondja, hogy az év eleji akciójuk zárórésze a Szent István-napi játszóház lesz, amelyet szintén a Hegyalja utcában fognak megtartani. Őszre szintén több megmozdulás lesz, októberben és novemberben a jeles névnapokhoz kapcsolódó hagyományok kapcsán, decemberben pedig kezdődik az adventi – karácsonyi ünnepkör, amelynek szintén megvannak a maga hagyományai, és ezekről is minden évben megemlékeznek.