2024. július 18., csütörtök

Lehetőséget adni a hibák javítására

Szó sem lehet nagyobb mértékű foglalkoztatásról, ha a bérek 66–70 százalékát teszik ki az adók és járulékok

Kevesebb járulékkal több lenne a foglalkoztatott, akár a Metalpepiben is (Papp Imre)

A vállalkozókat is állandó tájékoztatni kell az időszerű pályázatokról, előírásokról, azok változásairól, ami egyik feladata a kishegyesi vállalkozók községi egyesülete irodájának. Többek között erről, valamint a vállalkozók jelenlegi helyzetéről beszélgettünk Maráz Józseffel, az egyesület vezetőjével.

A nyár elején tartotta meg szokásos évi értekezletét a kishegyesi vállalkozók községi egyesületének vezetősége, amelyen odaítélték a legsikeresebb vállalkozóknak járó községi elismerést, de foglalkoztak az ágazat időszerű kérdéseivel is.

–Sok szó esett a vállalkozók helyzetéről általában, különösen abban a vonatkozásban, hogy a felügyelőségek hogyan végzik munkájukat. Tavaly szót emeltünk túlzottan merev magatartásuk ellen, a kőrzetben is voltak megbeszéléseink, de sajnos a vezetőség erőfeszítései ellenére továbbra is az a helyzet, hogy a felügyelő szinte azonnal kiszabja a büntetést. Mi továbbra is azt szeretnénk elérni, ha a felügyelő figyelmeztetné a vállalkozót az észlelt hibákra és adna nekik lehetőséget a javításra. Mivel nem ez a helyzet, vannak olyan vállalkozók, akik a kiszabott büntetések miatt a csőd szélére jutottak, mert erejükhöz mérten akkora büntetéseket kaptak, hogy azt képtelenek voltak kifizetni – mondja Maráz József a Vállalkozók kishegyesi községi egyesületének elnöke.

Az ellenőrzések gyakorisága különösen a kereskedelmet és a vendéglátóipart érinti, más ágazatokban valamivel kevesebb az ellenőrzés, valószínűleg az adott iparág lassúbb pénzforgalma miatt is.

–Nem a felügyelőségek jelentik azonban a vállalkozások ütemesebb fejlesztésének kerékkötőjét, hanem a magas járulékok és adók. Ezek már törvényes előírások alapján történő adózások és nem olyan könnyű változtatni rajtuk. A vállalkozók szervezetein és a kamarákon keresztül is több ízben próbálkoztunk törvénymódosítási javaslatokkal, de mindannyiszor kevés sikerrel. Meg vagyunk győződve róla, hogy a béreket terhelő kiadások mértéktelenül magasak. Jómagam például az elmúlt hónapban 632 530 dinár keresetre 418 644 dinárt fizettem ki adók és járulékok címén. Többnyire az a helyzet, hogy a kifizetések 66–70 százalékát kell befizetni az államnak vagy a biztosítóknak. Magyarán a munkásnak, vagy vállalkozónak nemcsak a bérét és valamennyi hasznot kell megtermelnie, hanem a kifizetett bér kishíján dupláját. Ilyen körülmények között nem csoda, ha stagnál a foglalkoztatás. Pedig meggyőződésem, hogy a kisebb járulékok sokkal többet jelentenének nemzetgazdasági szempontból is, mint a példátlan szigor – véli az elnök.

•Az egyesületnek egy–másfél éve irodája van és egy állandó munkaviszonyban levő titkára is.

–Nagyon jó, hogy van irodának és tény, hogy a vállalkozók többsége igénybe is veszi. Napi rendszerességgel legalább két–három ember megfordul az irodában a legkülönfélébb problémákkal. El is várjuk a vállalkozóktól, hogy továbbra is igénybe vegyék az iroda szolgáltatásait. Bármilyen problémával oda fordulhatnak. Az iroda egyébként rendszeresen tájékoztatni szokta a vállalkozókat az időszerű kérdésekről, például az előírások változásairól, vagy az éppen aktuális kedvező kölcsönökről, fejlesztési lehetőségekről – hallottuk Maráz József elnöktől.

A vezetőség döntése értelmében az idén is három személynek ítélték oda az év vállalkozója címet: a kishegyesi Kókai Béla kőművesnek, a bácsfeketehegyi Sváner Imre fémfeldolgozó vállalkozónak és Zvezdana Vujinović szeghegyi fodrásznőnek. Az elismeréssel járó díszoklevelet és ajándékokat az egyesület őszi ünnepi közgyűlésén adják át.