A kishegyesi község termelői a kelebiai kiállításon (Fotó: Papp Imre)
Legalább négy-öt éve gyakorlat a kishegyesi községben, hogy támogatják a helyi termelők, elsősorban a kishegyesi kecsketenyésztők és paprikatermesztők, valamint a bácsfeketehegyi Gazdakör szakosztályainak vásárokon való szereplését. Ennek köszönhetően a környéken, sőt a határon túl is megismerték termékeiket.
– Belgrádban, Újvidéken Topolyán és Szabadkán már többször voltunk, Hódmezővásárhelyen pedig csak egyszer, de terveink szerint áprilisban ismét vendégszerepelhetünk náluk. Jártunk a magyarországi Kelebián is. Az ehhez szükséges összeget községi és tartományi pályázatokon nyertünk. Újvidékre már most készülünk, a pénz egy részét már elő is teremtettük, most arról tárgyalunk a topolyai földművesek uniójával, hogy közösen béreljünk helyet a vásáron. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi kiesés után az idén ismét jelen leszünk a legrangosabb hazai rendezvényen – mondta Talpai András, a Kecsketenyésztők Egyesületének elnöke.
A elnök maga is szinte minden kiállításon jelen volt, ezért érdekelt a véleménye arról, hogy a bemutatóknak köszönhetően megismerte-e a szélesebb közönség a kishegyesi községben készült termékeket, és mutatkozik-e egyáltalán igény rájuk.
– Szerény véleményem szerint termékeinket most már ismerik Belgrádtól Szabadkáig és szélesebb körben is. Ennek eredménye, hogy a napokban kerestek fel olyan kereskedők, akik bioboltokat üzemeltetnek, vagy most tervezik megnyitni azokat. Termékeink ugyanis valóban biotermékek, nemcsak a sajtok, hanem a húsfélék, a méhészek árui és a különleges mézbor is. A napokban vetette fel az egyik gunarasi tagunk, hogy termékeinket le kellene védeni, illetve – mivel ez nagyon költséges folyamat – egyszerűen helyi jellegű, házi készítésű termékké kellene őket nyilváníttatni. Reméljük, ezt az idén el is tudjuk rendezni. A legfontosabb, hogy termékeink végre állandóan jelen legyenek a piacon, és ne csupán a vásárokon mutassuk be őket, mint különlegességeket – véli Talpai.
A nagyobb mennyiség piacra dobásához azonban az egyéni termelés rendkívül kevés, ezért a szakmai összejöveteleken gyakran felmerült a szövetkezet megalakításának ötlete.
– Erről egyelőre csak beszélgetünk, őszintén szólva komolyabban fel sem merült a kérdés. A termelés jelenlegi fenntartása is igencsak költséges mindannyiunk számára, ezért nincs erre lehetőség, de nem is mer senki nagyot kockáztatni egy közös vállakozással. A jelenlegi termelés és termékskála azonban jobb körülmények esetén nagyon jó kiindulópont lehet, nem kellene mindent nulláról kezdeni. Tulajdonképpen mindennek a termelők és termelés bizonytalansága a legnagyobb kerékkötője – mondta végül az elnök.