A héten ért véget a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház és a Vöröskereszt helyi szervezetének közös DILS projektuma, amely Az egészségügyi ellátás jobb elérhetősége a veszélyeztetett csoportok számára munkanéven futott. A projektum célcsoportját azok a 65 évnél idősebb polgárok képezték, akik olyan településeken élnek, ahol nincs egészségügyi rendelő.
A projektum koordinátorától, dr. Agyánszki Rózsától megtudtuk, hogy 2010-ben pályáztak a DILS program második részére, ami a pozitív elbírálást követően a 2011-es év során valósult meg.
– A projektum célcsoportja azok a 65 évnél idősebb polgárok voltak, akik olyan településeken élnek, ahol nincs egészségügyi rendelő. Topolya községben Kavilló, Svetićevo, Brazília, Bogaras, Mićunovo és Srednji Salaš ilyen település – tudtuk meg a doktornőtől, aki a projektum céljáról a követezőket mondta:
– Célunk közelebb vinni az egészségügyi ellátást a veszélyeztetett csoportokhoz, feltárni a kockázati tényezőket, javítani az életminőségükön, valamint a mozgási funkciójuk javítása. A projektumban partnerünk volt a topolyai önkormányzat és a Vöröskereszt helyi szervezete – mondta el dr. Agyánszki Rózsa, majd kifejtette:
– A projektum pénzügyi kerete 1 millió 100 ezer dinár volt. Ebből az összegből vásároltunk egy mikroszkópot az egészségház laboratóriumának, egy tévékészüléket a kis csoportokban történő munkához, gyógyszereket, amelyeket a betegeknek adtunk, irodai anyagot, valamint lefedtük a páciensek utaztatási költségeit. Összesen 210-en vettek részt a projektumban – tudtuk meg a doktornőtől. És hogy valójában mi volt a projektum lényege, arról a követezőket mondta:
– A polgárok 6-7 fős csoportokban, a patronázs nővér kíséretében és a Vöröskereszt mikrobuszával utaztak ide az egészségházba. Itt egy szűrővizsgálaton vettek részt, amelyhez magasság- és súlymérés, vérnyomásmérés, EKG és laboratóriumi vizsgálat tartozott. Emellett egy kérdőívet is kitöltöttek az életmódjukról és szokásaikról. A vizsgálatokat követően a Vöröskereszt épületében folytatódott a program, ahol a páciensek videovetítésen vettek rész, a Vöröskereszt munkatársai előadást tartottak nekik az egészséges életmódról, valamint különböző tornagyakorlatokat javasoltak. Az ebédet és társalgást követően haza is szállítottuk a program részvevőit. A vizsgálatok során kapott eredményeket kiértékeltük, és ahol szükségesnek találtuk, ott
további kezelést javasoltunk a választott orvosnál. Akiknek magasabb volt a vérzsírszintje, azok 3 hónapra elegendő gyógyszert kaptak, az alultáplált vagy legyengült személyeknek pedig vitaminkészítményeket adtunk.
Az idős személyek nagy örömmel fogadták a kezdeményezést
A program megvalósításában részt vett Klebecskó Melinda patronázs nővér, Stanić Blanka egészségügyi nővér, Mentus Zita szaktanácsadó, a Vöröskereszt részéről pedig Agyánszki Damján, Hózsa Attila és Beer Boglárka.
A projektum fogadtatásáról Klebecskó Melindát kérdeztük.
– A páciensek nagy örömmel fogadták ezt a projektumot, mivel nagy részük egyedül él. A fő probléma, hogy ezek az egyének kis nyugdíjból, illetve segélyből élnek, ezért nincs lehetőségük egészségügyi ellátásra. Nagy volt az érdeklődés a projektum iránt, miután híre ment. Sokszor könnyet csaltunk ki a szemükből, mert nem gondolták, hogy a mai, nehéz világban ilyen segítséget kapnak – mondta el Klebecskó, aki annak a reményének is hangot adott, hogy a projektum talán folytatódhat a jövőben is.