A vége felé közeledik az a többhónapos képzés, amelyet a szomszédsági program keretében, európai támogatással a kishegyesi Községi Fejlesztési Társulás és a szegedi egyetem hódmezővásárhelyi Mérnöki Kara szervezett azok számára, akik kiegészítő tevékenység formájában szeretnének falusi turizmussal is foglalkozni.
A részvevők nemrégiben egynapos tanulmányutat tettek Csongrád megyében, Gyálaréten, Csongrádon és Ópusztaszeren, hogy megismerkedjenek a gyakorlatban már jól működő létesítmények tapasztalataival. Мint láthatták, Gyálaréten, a Borostyán birtokon egy vadászházból alakították ki a vendéglátó részt, de a létesítmény nemcsak vendéglátással foglalkozik, hanem lovasturizmussal is, amit főleg a szomszédos szegediek vesznek igénybe, de gyakori a különféle társas rendezvények vagy lakodalmak szervezése is. Nagy Péter tulajdonos azt is elmondta, hogy a birtokhoz mintegy húsz hold terület tartozik, ebből tíz holdat kerítettek be. Van saját halastavuk is, de a horgászni vágyók a közeli Tiszán is hódolhatnak szenvedélyüknek.
Csongrádon a vendégek Túriné Jéri Mária tanyájára látogattak el, ahogyan Kabódi Istvánné, a falusi turizmussal foglalkozók Csongrád megyei egyesületének vezetője mondta, hogy megismerjenek egy kisebb vállalkozást, amely nemrégiben kezdte meg működését, és csak néhány vendégszobával rendelkezik. A tanyát a várostól megpihenni vágyók is igénybe veszik, de elsősorban a közeli Tisza-ág miatt a horgászok szeretik, így nem csoda, hogy augusztus végéig már lefoglalták.
A meglátogatott vállalkozások közül az ópusztaszeri Erdei Vendégház a legnagyobb vállalkozás, hetven személyt tud elszállásolni. A vendégház is egész nyáron foglalt, s mint a tulajdonos, Kucsora Sándorné mondja, jó lenne elérni, hogy télen is többen legyenek, annál is inkább, mert akkor nagyok a költségek. Annak ellenére, hogy a vendégház ekkora kapacitással rendelkezik, nincs saját étterme, csak egy konferenciaterme, amit szintén nemrégiben építettek fel, mert erre volt leginkább szükség, de mára nyilvánvalóvá vált, hogy a saját étterem is szükséges, és ez lesz a következő lépés a vállalkozás építésében. Kucsora Sándorné, aki 2005-ben az év vállalkozói címét is elnyerte, mindössze 5 szobával kezdte, s fokozatosan fejlesztette vállalkozását. Talán azt sem mellékes megemlíteni, hogy ötvenévesen vágott neki a számára addig ismeretlen tevékenységnek. A tulajdonos szerint a vendégház forgalma nem az ópusztaszeri Nemzeti Emlékparkra épül, de tény, hogy akik itt tartózkodnak, rendszerint megtekintik azt is.
A csoport házigazdájának szerepét vállaló Kabódi Istvánné többször is hangsúlyozta a tanulmányút egyik legfontosabb tanulságát, mely szerint tévedés, hogy a falusi turizmushoz elegendő a csendes környezet és egy régi szobát a nagymama bútoraival berendezni, és nem kell sem tévé, sem pedig más kapcsolat a világgal. A vendég valószínűleg szívesen megnézi, milyen körülmények között éltek a régiek, de maga már nem akar olyan körülmények között élni, kell, hogy legyen fürdőszoba, tévé, és újabban fontos az iternet-hozzáférhetőség is.
A tanfolyam résztvevői a közeljövőben még egy tanulmányutat tesznek, a hódmezővásárhelyi mezőgazdasági kiállítást tekintik meg.