Beszélgetve minősítették a borokat (Fotó: Papp Imre)
Szent Mátyásnak a magyarság körében a XVI. században, vagyis igazságos királyunk halála után lett egyre elterjedtebb a kultusza. Elsősorban a tavasszal kapcsolatos szokások és hiedelmek kötődtek a Júdás helyére megválasztott apostol személyéhez.
Ezek közül az egyik az, hogy Mátyás a jégtörő, vagyis Mátyás-nappal kezdődik a lassú felmelegedés, de ha nem talál jeget, akkor csinál, és ez utóbbi az idén beigazolódott.
A fentieket dr. Simon András szegedi néprajzkutató mondta szombaton a hagyományos bácsfeketehegyi Mátyás-napi borkóstolón. A nagyszámú helybeli és környékbeli borosgazdát, valamint a Szent György Borrend és a Szent Dömötör Borrend tagjait Orosz Kálmán üdvözölte, majd Tóth János, a Szent György Borrend nagymestere mondott köszönetet a részvevőknek, hogy a mostoha időjárási viszonyok ellenére is vállalták a rendezvényen való részvételt. Dr. Mód László szegedi néprajzkutató a Kárpát-medence borkultúrájáról szóló filmhez mondott bevezetőt, kiemelve, hogy ez a hagyomány igen sokszínű, minden tájegységnek megvannak a sajátosságai.
A találkozóra a helybeli és környékbeli bortermelők több mint 60 mintát hoztak, amelyeket ezúttal sem díjaztak, csak az egymás közti, baráti beszélgetés során minősítettek.
A borásztalálkozó vendége volt az az orvoscsoport, amely szombaton délelőtt mintegy száznegyven nő mellrákszűrési vizsgálatát végezte el, többek között dr. Lódi Gábor köztársasági és dr. Bíró István tartományi képviselő.