Sípos Etelka (Fotó: Papp Imre)
Tavaly a lakosság 4,54 százaléka volt önkéntes véradó, pillanatnyilag ez az arány 3,8 százalék körül mozog. Az Ifjúsági Irodával karöltve indítanak majd akciót a véradás népszerűsítésére. A község véradásának jelenéről és a tervekről Sípos Etelkát, a Vöröskereszt községi szervezetének titkárát kérdeztük.
A hét végén szervezték meg Kishegyesen az első önkéntes véradást, amelyre összesen hatvanhatan jelentkeztek, de az orvosok 57 önkéntes számára tették lehetővé a véradást. Az akciót, mint mindig, ezúttal is a Vöröskereszt községi szervezete szervezte, és a verbászi vérátömlesztő állomás bonyolította le.
– Egyévi naptárt állított össze a vérátömlesztő állomás, amelyet minden véradónknak eljuttattunk, így mindenki pontosan tudhatja, mikor szervezzük az akcióinkat az év folyamán. Szikicsen januárban volt és a legközelebbi Bácsfeketehegyen lesz március 20-án. Ezúttal is körülbelül annyian voltak mint máskor, és összesen 25,65 liter vért adtak. Január végén Szikicsen volt véradás, és ott valamivel többen voltak a megszokottnál. Szikicsen ugyanis a tavalyi véradások egyike eltolódott, és most erre az akcióra többen jelentkeztek – mondta Sípos Etelka, a Vöröskereszt községi szervezetének titkára.
Tavaly a község elismerést kapott az országos szervezettől, mivel a véradók aránya a lakosság arányához viszonyítva 4,54 százalék volt. Jelenleg mi a helyzet?
– Pillanatnyilag ez az arány 3,8 százalék körül mozog, vagyis valamelyest csökkent az arány. Vannak fiatal véradóink. Most legutóbb Kishegyesen két új tagot jegyeztünk, de rajtuk kívül még hárman voltak, akik eddig Topolyán vagy Szabadkán adtak rendszeresen vért, és most először jelentkeztek itthon is véradásra. Mi a magunk részéről mindent megteszünk, hogy mozgósítsuk a véradókat, és jó lenne, ha az akciókban érdekelt szervezetek és intézmények közül ezt mindegyik megtenné.
Véradásra várók vasárnap Kishegyesen
Szerveznek-e akciókat a véradás népszerűsítésére?
– Korábban ilyen alkalmakkor végigjártuk a vállalatokat és nem volt nehéz újabb véradókat toborozni, elsősorban a fiatal munkások körében, különösen akkor, ha a vállalat vezetősége is támogatta az akciót. Ezt ma már nem tehetjük meg. Sajnos nincs középiskolánk sem, ott sem tudunk új tagokat toborozni, mint ahogyan azt másutt teszik. Ezért úgy határoztunk, hogy az Ifjúsági Irodával karöltve indítunk majd akciót a véradás népszerűsítésére, és remélem, hogy ez sikerrel jár majd. Elégedetlenek most sem lehetünk, hiszen csak Kishegyesen 130–140 aktív véradónk van, a községben az aktív véradók száma meghaladja a 300-at, és külön érdekességnek számít ebben a községben, hogy szinte családi hagyomány a véradás, mert együtt járnak véradásra a szülők és a gyerekeik is.