A népességfogyás, az általános gazdasági helyzet, az adótörvények változása, sőt még az időjárás is befolyásolja a piacok és a vásárok forgalmát. A tavalyi év elején pedig még a járványhelyzet is rányomta a bélyegét a piacok működtetésére, a vásárok megrendezésére. A törvények változnak, az őstermelők egy része pedig elöregedőben, és emiatt felhagy a piacozással. A pénztárgépeknek a piacokon történő kötelezővé tételét ugyan elhalasztották, de sokan felhagytak a piacozással, még amikor még azt csak kilátásba helyezték.
Dragana Ognjenović, a topolyai piacok és vásárok megszervezésével és lebonyolításával megbízott Piac Közvállalat igazgatója elmondta, hogy továbbra is csökkenőben van a piacok forgalma, ami számos tényező következménye. Kiemelte azonban, hogy a piacokon ellenőrzött és rendezett körülmények között, közvetlenül a termelőktől vásárolhatnak egészséges élelmiszereket a polgárok. A topolyai piac és a vásár megszervezéséről és lebonyolításáról pedig a vevők és az eladók részéről is elismerő visszajelzéseket tapasztaltak. A forgalom, a kapacitások kihasználtsági foka azonban csökkent. A közvállalat 336 piaci standdal rendelkezik a városi piac területén. 2022-ben 153 piaci standot sikerült bérbe adni, ami a kapacitás 45,54 százaléka, és a 2022-re tervezettnél 30,77 százalékkal kevesebb. A bérlők egy része nem licitált a piacon lévő standokra. Voltak olyan személyek, akik a koronavírus-fertőzés veszélyére hivatkozva felmondták a bérleti szerződést. A bejegyzett mezőgazdasági családi gazdaságok egy része pedig azért vonult ki a piacról, mert a polgárok gyengébb vásárlóereje miatt kisebb a kereslet a mezőgazdasági termékek iránt. Az árusok egy része pedig már korábban úgy nyilatkozott, hogy számukra kifizetődőbb Szabadkán az ottani piacon árusítani. Idén a bérlők számának csökkenése a rendkívül kedvezőtlen időjárási viszonyokkal, a térségünket sújtó szárazsággal is összefüggésbe hozható.
A járvány okozta nehézségek ellenére 2020-ban sikerült még olyan beruházást is megvalósítani, mint a nagy piaci csarnok egyes nyílászáróinak cseréje. A távlati tervek közt szerepel az ablakok cseréjének folytatása, emellett folyamatosan kell karbantartani, meszelni, újrafesteni dolgokat. A nagycsarnokot egy időre sikerült ugyan bérbe adni, de a HUPA Kft. 2022 augusztusában nem újította meg a bérleti szerződését. A szerződésmegújítás elmaradásának oka, hogy a szeptemberben megrendezésre kerülő Expo mezőgazdasági kiállítás idejére a komplett gyártósort gépekkel, anyagokkal és késztermékekkel ki kellett költöztetniük. A bérlő számára a vásárcsarnokból való kiköltözés többletköltséget és fennakadást okozott a szerződéses mennyiségű késztermék külpiaci szállításának folyamatosságában. Ez a döntés az igazgatónő szerint tükröződik a közvállalat pénzügyi eredményeiben is, mert a bérleti díj számottevő bevételt jelentett. Amennyiben azonban lesz rá érdeklődő, továbbra is bérbe kívánják adni az üzlethelyiségeket a közvállalat ügyviteli eredményeinek javítása érdekében.
A topolyai vásárok továbbra is hatalmas tömegeket vonzanak. Nagyon sok az eladó és a vásárló, nézelődő is. A csökkenést viszont a számadatok itt is tükrözik. Dragana Ognjenović arra is rámutatott, hogy próbálták reális alapokra helyezni az idei évre vonatkozó terveket. Mindössze hat foglalkoztatottal működik a közvállalat, ám a munkát egyelőre sikerül úgy megszervezni, hogy mindent el tudtak végezni. Nem kis feladatot jelent ugyanis a piacok és vásárok utáni takarítás, a fűnyírás, valamint a higiéniai feltételek biztosítása és egyéb feladatok, melyek sokkal kevésbé szembetűnőek, ha elvégzik, amennyiben viszont elmaradnának, az szemmel látható lenne. Az igazgatónő arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyan nem növekvő gyakorisággal, de továbbra is előfordultak lopások a piacokon és a vásárok idején. A biztonsági kamerák felvételei alapján sok esetben rekonstruálhatóak az események, de mindenkinek azt ajánlotta, hogy vigyázzanak értékeikre.