2025. január 22., szerda

Télbúcsúztatás vidám népdalokkal, dudanótával

Harmadik alkalommal szervezte meg a Farsangi Népzenei Találkozót Topolyán a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ. A rendezvény első részében bemutatták A zentai kertek alatt… A Kárpát-medencei népzenekutatók II. vajdasági találkozójának konferenciakötete Bodor Anikó és Kiss Lajos tiszteletére című kiadványt, melyet fotókiállítás is kísért. A kötetet a szerkesztők, Kónya Sándor néprajzkutató és Juhász Gyula, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkatársa ismertették. A könyvbemutató után vajdasági népdalénekesek, népdalcsoportok, zenekarok és zenészek mutatkoztak be. A színházteremben tizenegy hangulatos produkciót láthatott a közönség.

A farsangi népzenei esten a dudát Szabó András szólaltatta meg (Herceg Elizabetta felvétele)

A farsangi népzenei esten a dudát Szabó András szólaltatta meg (Herceg Elizabetta felvétele)

A Farsangi Népzenei Találkozón főként vidám, farsangi dalokat felsorakoztató népdalcsokrokat adtak elő, köztük különös színfoltjai voltak az estnek a két mester és tanítványa duó: Berec-Csizmadia Anna és Tillinkó Luca, valamint Szabó Annamária és Dudás Kata, valamint fellépett a Csalogány asszonykórus és citerazenekar Bajsáról, a Rezeda asszonykórus Bácskossuthfalváról, az óbecsei Botra férfikórus, a bácskertesi Csizmadia család és Szabó András Temerinből, aki dudanótával űzte a telet. A Kodály csoportjai közül ezúttal a Kaláris asszonykórus, a Cinegék citerazenekara, a Csalóka zenekar és a Csiripiszli énekcsoport mutatkozott be.

Kisimre Szerda Anna, a Kodály központ elnöke elmondta, hogy az ilyen találkozók egy nagy közösségi élményt jelentenek a fellépőknek.

– Egymást meghallgatva, szép estéket töltöttünk el együtt, és valójában ez a népdaléneklésnek és muzsikálásnak a valódi funkciója. Topolyán sokáig nem volt ilyen rendezvény. Úgy időzítettük a népzenei találkozót, hogy akkor legyen, amikor valóban helye van a mulatságoknak – fogalmazott.

Magyar ember Magyar Szót érdemel