2024. november 5., kedd

A szabadság oltalmára

A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ ünnepi műsora

Az idén is színvonalas, összhatásában teljes egészet nyújtó, lelkesítő műsorral ünnepelhettek a topolyai magyarok.

Telt ház előtt mutatták be A szabadság oltalmára című alkalmi produkciót hétfőn este a színházteremben. A néptáncos, zenés, verses összeállítást a Petőfi-emlékév jegyében készítette a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ, amely közel huszonöt éve ünnepi műsorral emlékezik meg az 1848/49-es magyar forradalomról és szabadságharcról, és minden évben más szegmensét igyekszik kiemelni az eseményeknek. Mivel a 2022–2023-as évet a Magyar Országgyűlés Petőfi-emlékévvé nyilvánította a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja születésének 200. évfordulója alkalmából, így Petőfi Sándor ismert költeményein és megzenésített versein keresztül idézték fel a magyar szabadságharcot.

Tomik Nimród történész, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének elnöke köszöntötte a színháztermet megtöltő közönséget, és tartott rövid, érdekes részleteket tartalmazó történelmi bevezetőt a március 15-i eseményekről és Petőfi történelemben betöltött szerepéről.

A negyvennyolcas hősök összekapaszkodásának példáját kell követnünk nekünk is – mondta ünnepi beszédében dr. Pásztor Bálint, a VMSZ alelnöke, és rámutatott, a topolyaiak méltó módon ünneplik meg a szabadságharc kitörésének évfordulóját, tele van a színházterem, és ez is szemlélteti azt, ami március 15-e legnagyobb üzenete, ami pedig az, hogy „együtt erő vagyunk, és csak együtt vagyunk erő”.

Nemzeti ünnepünk méltó megünnepléséhez kapcsolódott szervesen a táncszínházi produkció, melyben mind az énekesek, mind a versmondók teljesítménye kimagasló volt, az összhatást pedig a kitűnő táncosok és az őket kísérő zenészek mélyítették. A műsorban fellépett a Cirkalom táncegyüttes, a Fokos, a Csalóka zenekar, valamint Molnár-Krekity Olga és Hajvert Ákos szavalók. A verseket Szerda Balázs és Szerda László zenésítette meg. A Kisimre Árpád szerkesztette március 15-ei Kodály-műsor ismét alkalom volt arra, hogy a mai fiatalok a történelmi eseményeket megidézve elmondják, bemutassák, számukra mit jelent a haza, a szabadság, és előadhassák a nemzeti ünnephez fűződő aktuális gondolataikat, üzenetüket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás