2024. szeptember 2., hétfő

Tóth Ferencre emlékeztek

A vajdasági szintű vers- és prózamondó szemlén csaknem száz diák vett részt

A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Aurora Beszédművészeti Műhelye szervezésében vajdasági szintű szavalóversenyt tartottak Tóth Ferenc (1940–1980) költő, drámaíró, néprajzkutató és pedagógus emléke előtt tisztelegve. A hagyományok szerint koszorút helyeztek Tóth Ferenc egykori topolyai lakóházára és a Nyugati temetőben található sírjára, majd a Kodály-székházban Kisimre Szerda Anna, a művelődési központ elnöke köszöntötte a diákokat, a felkészítő pedagógusokat és a szülőket, és felidézte Topolya neves szülötte tragikus hirtelenséggel véget ért életének főbb állomásait. 

– 1965 és 1970 között a topolyai gimnázium magyartanáraként dolgozott, megalakította az Aurora önképzőkört, melynek utódja a művelődési központunkban működő Aurora Irodalmi, Beszédművészeti és Nyelvművelő Műhely. Tóth Ferenc 1970-től Újvidéken dolgozott a Hungarológiai Intézetben, ahol néprajzi gyűjtéseket végzett és vezetett számos bácskai, bánáti és szerémségi helységben. A néprajzi kutatásain kívül költői és drámaírói tevékenysége is jelentős. 1961 és 1980 között négy verseskötete jelent meg – ismertette Kisimre Szerda Anna.

A Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Szemle idén bekerült a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági versenyei közé. A rendezvényt az anyanyelv ápolásának jelentőségére rámutatva Hajvert Ákos Radnóti-díjas versmondó, az MNT Kulturális Bizottságának tagja nyitotta meg.

A XIII. Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Szemlén a magyar alsósok, felsősök és középiskolások mellett az anyanyelvápolásként vagy környezetnyelvként magyar nyelvet tanuló diákok is a zsűri elé léptek, összesen több mint kilencvenen. A zsűri tagjai az idősebb korosztályoknál Jankovics Andrea színművész, Rácz Ejzler Evila kommunikációs szakember és Rókus Zoltán színművész, az alsósoknál Radaković Huszta Orsolya magyartanár, a Pannon RTV Kalamáris műsorának szerkesztője, Szabó Anikó magyartanár és Herceg Elizabetta, a Magyar Szó újságíró-szerkesztője voltak.

Szinte az egész Vajdaság területéről érkeztek szavalók és kísérőik. A verseny szabályai szerint két verssel nevezhetnek a diákok. Az idei verseny a Petőfi-év jegyében zajlott, ezért a vajdasági magyar irodalomból választott mű mellett egy Petőfi Sándor-költeményt is elő kell adni.

Minden résztvevő és a felkészítő pedagógusok is köszönőlevelet kaptak, a hattagú zsűri több mint húsz díjat osztott ki, a legjobbak a támogatóknak köszönhetően könyvjutalomban részesültek. 

Az első helyezettek névsora: 1 és 2. osztályosok: Sóti Luca, f. p. Galusz Gabriella, Zenta, Thurzó Lajos ÁI.
3. osztályosok: Simonyi Emese, f. p. Cseszkó Körmöci Erika, Magyarkanizsa, Jovan Jovanović Zmaj ÁI.
4. osztályosok: Vortity Anasztászia, f. p. Kollár Mária, Temerin, Kókai Imre ÁI.
5. és 6. osztályosok: Szabó Vilmos, f. p. Molnár-Krekity Olga, Topolya, Kodály Zoltán MMK és Hajvert Zalán, f. p. Barta Júlia, Bácsfeketehegy, Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület.
7. és 8. osztályosok: Lovas Jázmin, f. p. Bilicki Renáta, Zenta, Thurzó Lajos ÁI.
Középiskola: Szalma Antónia, f. p. Bajtai Éva, Zenta, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium.
Környezetnyelv, anyanyelvápolás: Fekete Kira, f. p. Józsa Zsuzsanna, Óbecse, Samu Mihály ÁI és Afić Laura, f. p. Hugyik Kanyó Valéria, Kúla, Petőfi Brigád Általános Iskola.

Nyitókép: Az eredményhirdetés pillanatai: az 5–6. osztály legsikeresebb szavalói (Herceg Elizabetta)