A Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ közösségteremtő szemléletének keretében nagy hangsúlyt kapnak a különféle programok, előadások, amelyek hozzájárulnak az életminőség javításához. Tavaly indult először gyászfeldolgozás csoport Szabadkán a VM4K támogatásával, és idén októberben első ízben szervezték meg a topolyai múzeumban. A jelenleg is folyó nyolchetes program dr. Klinovszky Andrea pszichológus, Gyászfeldolgozás Módszer-specialista vezetésével valósul meg.
Mekkora érdeklődés övezi a programokat?
– Az a tapasztalatom, hogy egyre többen keresnek fel ilyen jellegű programokat. A résztvevők jelenleg Vajdaság különböző területeiről érkeznek. Általában nyolc, maximum tíz fő vehet részt a csoportfoglalkozáson.
Hogyan néz ki egy foglalkozás?
– A VM4K-ban csoportos támogató gyászfeldolgozási programra van lehetőség. Nyolcalkalmas cselekvésprogramról van szó, a csoport heti egy alkalommal találkozik másfél–két órára. A foglalkozás előtt a jelentkezőkkel interjút készítünk, amely alapján azt is feltérképezzük, hogy hol tartanak az adott élethelyzetükben, tehát hogy a gyászfeldolgozás van-e előtérben, vagy esetleg más típusú életvezetési elakadás. Kiemelném, hogy az első két alkalomig nyitott a csoport, de utána zárt csoporttá válunk.
Mi tartozik a gyász fogalomköréhez?
– A gyásznak a definíciója röviden, hogy természetes és normális emberi reakció akkor, amikor fontos érzelmi kötődésű kapcsolat vagy helyzet kiveszik az életünkből. Gyakran elfelejtjük, hogy egymásnak ellentmondó érzések kapcsolódnak a gyászhoz. Azt gondoljuk, hogy csak az elhunyt személyeket tudjuk gyászolni, de nagyon sok olyan életesemény tartozik ide, ami gyászfolyamatot implikál. Több mint negyven veszteségélmény érhet egy embert az élete során, kiemelnék közülük néhányat: az egészségi állapot tartós megváltozása, vetélés, meddőség; ide tartoznak olyan örömteli események is, mint amilyen a házasságkötés, amelyről az embernek általában szép dolgok jutnak az eszébe, ugyanakkor el kell engedni a korábbi énünket, bizonyos szinten a szabadságunkat is. Megváltozik az emberélet akkor is, amikor a felnőtt gyermekek elköltöznek otthonról, sőt akár az álmok, tervek meghiúsulása is járhat gyászfolyamattal.
Milyen módszert alkalmaz a gyász feldolgozására?
– A módszer, amelyet képviselek, egy cselekvésprogram, egy önsegítő módszer elsajátítása. Azért vagyok a gyászolókkal jelen, hogy ezeket a megfelelő információkat át tudjam nekik adni. Véleményem szerint amikor gyászfolyamatban vagyunk, gyakran érezzük azt, hogy nincsenek megfelelő kapaszkodóink. Társadalmi szinten nagyon sok mindent, még akár egy ilyen intenzív érzelmi folyamatot is intellektuálisan próbálunk megoldani, és csupán az intellektus egy érzelmi folyamatnak a feloldásában nem tud megfelelően helytállni.
Mi a program célja?
– A programnak az is az egyik fő célkitűzése, hogy az emberek visszataláljanak a jelenükbe, mert a gyász gyakran kiszakít bennünket a valóságból. A jelentős érzelmi veszteség okozta fájdalom, az ezzel járó elszigeteltség érzése, a magánynak a feloldása kerül középpontba.
Milyen visszajelzéseket kap?
– Számomra a legnagyobb visszajelzés az, amikor látom a program végén, hogy megérkeznek a jelenükbe ezek a személyek. Nagyon jó látni, hogy ezek a csoportok hosszabb távon is barátkoznak, a program lezárulása után is összejárnak, nem azért, hogy a gyászról, hanem hogy az életről beszéljenek, számomra ennél nagyobb visszajelzésre nincs is szükség – mondta végül dr. Klinovszky Andrea.
Nyitókép: Klinovszky Michael felvétele