2024. november 5., kedd

Száztíz év jegyében

Iskolanap a topolyai Csáki Lajos Általános Iskolában

Különféleségünkben is egyformák vagyunk mottó köré építette iskolanapi ünnepségét a Csáki Lajos Általános Iskola, amely az idén jegyzi felépítésének 110. évét, egyben a topolyai alapfokú polgári oktatás kezdetét. A rendezvény alkalmat adott az Európai Unió által támogatott és az Oktatási, Tudományügyi és Technológiai Fejlesztési Minisztérium koordinálásával lebonyolított, Minőségi oktatást mindenkinek elnevezésű pályázat záróakkordjára is. A diákok közreműködésével szerb, magyar és ruszin nyelven összeállított program előtt hangoztak el az ünnepi beszédek. A tanintézmény igazgatónője, Vojter Pulai Mónika magyar nyelvű köszöntője előtt szerb nyelven Miroslav Hinić igazgatóhelyettes, ruszin nyelven pedig Tatjana Dudaš üdvözölte a vendégeket. Az igazgatónő beszédében kitért arra, hogy a patinás épület 1912-ben készült el, és 1913-ban kezdte meg működését a polgári iskola. Az 50-es évek közepe óta működik 8 osztályos általános iskolaként, a 60-as években vette fel a kor szellemiségével összhangban a tartományi szakszervezeti mozgalom egyik vezetőjének, Csáki Lajosnak a nevét. A tanintézményben két tanítási nyelven: szerbül és magyarul zajlik a munka, jelenleg 16 magyar és 16 szerb osztályban 567 diák koptatja a padokat. A diákoknak lehetőségük van a ruszin nyelv a nemzeti kultúra elemeivel elnevezésű tantárgyat is választani.

–Az épületünk a 70-es években új szárnnyal bővült, majd felépült a sportcsarnok is, amely a város egyedüli ilyen jellegű létesítményeként különféle sportesemények és művelődési rendezvények helyszínéül is szolgál. Tanintézményünket a topolyai önkormányzat 2002-ben Pro Urbe díjban részesítette – összegezte az igazgatónő, aki azt is elárulta, hogy az iskola két éve részese az EU és az Európa Tanács által támogatott pályázati projektnek, aminek keretében számos tartalmas aktivitást szerveztek.

Vicsek Annamária oktatási államtitkár gratulált az iskolanap alkalmából a dolgozóknak és a diákoknak, majd elmondta, hogy a szerbiai oktatási minisztérium 2016 óta vesz részt az Európa Tanács azon projektumában, amely a demokratikus kultúra és az ahhoz kapcsolódó eszmék népszerűsítését tűzte ki céljául. Az ehhez köthető projektumokban részt vevő iskolák rendkívül széles látókörben és kreatívan vonják be a diákjaikat a pályázati programokba, ezzel is emelve a falaik között zajló oktatás színvonalát. A projektum első fázisában 20 szerbiai tanintézmény vett részt.

–A Csáki Lajos Általános Iskola a második fázishoz kapcsolódott, amelyben immár 60 általános és középiskola vesz részt. Ez a projektum úgy lett elképzelve, hogy maga a tanintézmény, de elsősorban a diákok is szerezhessenek új ismereteket, készségeket és kompetenciákat a demokráciáról, hogy toleránsabb, megértőbb, nyitottabb személyiségek legyenek. A pályázat csupán egy keretprogramot irányoz elő, amit később az iskolák maguk dolgoznak ki, és az a tapasztalatom, hogy rendkívül kreatívan állnak hozzá a feladathoz, a diákokat, de tágabb értelemben a közösséget vagy például az önkormányzati szerveket is bevonva. Nekem az volt a legmeghatározóbb élményem több iskolában is, hogy a gyerekek a témát boncolgatva rendkívül választékosan fejezték ki magukat a társadalmi viszonyokról. Az egyetemes értékekről szólva pedig olyan rendkívül mély gondolatokat tudtak megfogalmazni, amire a tanterv keretén belül nem biztos, hogy lett volna alkalmuk – mondta egyebek mellett Vicsek Annamária.

Kristijan Erković,az EU-s projekt szerbiai koordinátora örömének adott hangot, hogy a topolyai iskola a multikulturalizmus egyik ékes példája.

Az iskolanapi ünnepségen (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Az iskolanapi ünnepségen (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A művelődési programban bemutatkoztak a tanintézmény diákjai, valamint levetítették a projektum megvalósításáról forgatott filmet. Ebben a gyerekek számoltak be a különféle aktivitásaikról, élményeikről, gondolataikról. A projektumot egyébként az iskolában folyó tannyelvek mentén: a magyar, a szerb és a ruszin kultúra értékeinek kiemelésével bonyolították le, egyebek mellett foglalkoztak a nemi egyenjogúsághoz köthető kérdésekkel a drámapedagógia eszközeivel, irodalomórán, történelemórán és testnevelésórán vagy a diákparlament összejövetelei alkalmával. Rajz- és műszaki szakkörön pólókat, bögréket, poharakat, szalvétákat, alátéteket díszítettek a gyerekek a három nemzet népi motívumaival, az alsós napközisek pedig a magyar, a szerb és a ruszin kultúrához köthető kalácsokat sütöttek. Az iskola ünnepségén jelen volt Szatmári Adrián polgármester a munkatársaival, valamint a topolyai helyi közösség képviselői és több közintézmény vezetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás