2024. október 30., szerda

A népművészetet éltetik

Megtelt alkotókkal a bajsai Etno-ház

Hétfőtől péntekig tart a bajsai Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének 21. Nemzetközi népi kézműves tábora a Sár utcai székházban. Szuhankó Ruzsena, az Etno elnök asszonya elmondta, az idén kiemelkedő érdeklődést mutattak a gyerekek, a helybelieken kívül Budapestről és Vajdaság több helységéből is érkeztek érdeklődők. A felnőttek között a bajsai résztvevők mellett jelen vannak Újvidékről, Szabadkáról, Zentáról, Felsőhegyről, Nagybecskerekről és környékéről is. Az idei táborban 67-en vesznek részt, és bőrművességgel, nemezeléssel, hímzéssel, szövéssel, rátétes technikával gyékény- és csuhéfonással, valamint hálókötéssel foglalkoznak. 

– Az eső átalakította az alkotó terünket, ezért kedden le kellett mondanunk a gölöncsérfoglalkozást. De a gyerekek annyira motiváltak, hogy szeretnének ezzel megismerkedni, azzal a feltétellel is, hogy a hazaindulásuk idejéig nem tudjuk megszárítani és kiégetni a munkákat. Az idén a szövőszekciónk a legnépszerűbb, itt segédkeznek hevesi kedves vendégeink is, akik a gyerekekre is odafigyelnek, hogy precízebb munkákat készítsenek. Már a tábor kezdetén kiderült, hogy a bőrműves-foglalkozás sokak figyelmét leköti, mint ahogy a nemezelést is többen megcélozták és a szálas alapanyagokkal való munkálkodást. Sajnos a hímzés iránt ebben az évben, nagy meglepetésünkre, nem igazán mutatkozott érdeklődés, pedig Zuberec Vera, a hímzésben nagy szaktekintéllyel rendelkező oktató, az életkora miatt már nem igazán szeretne tábori oktatást vállalni a jövőben – hallottuk Szuhankó Ruzsenától.

A tábort Bajsa helyi közössége, Topolya község, a tartományi oktatási titkárság és a Magyar Nemzeti Tanács támogatta. A Hagyományok Háza vajdasági hálózata közvetítésével két szaktekintély jelenléte és oktatása vált lehetővé. Terényi Gyöngy bőrműves, népi iparművész körül is jelentős számú felnőtt és gyermek csoportosult, mint ahogy Bors Franciska nemezelést oktató részlege is népszerű volt a résztvevők körében.

– A Hagyományok Háza valamilyen formában már régóta együttműködik az Etno Hagyományápoló Kézművesek Körével. Az idei évben egy lépést tettünk a szorosabb kapcsolattartás irányába azzal, hogy két magyarországi oktató díját magunkra vállaltuk, ahogy néhány vajdaságiét is. A nagy érdeklődést látva jó ötlet volt minden előadót meghívni Bajsára, hiszen nemcsak a téma, hanem az előadók személyisége és kisugárzása is vonzza a résztvevőket. Ami fontos, hogy még a kiskamasz gyerekeket is lekötik a foglalkozások. Egészen ügyes munkák készültek – mondta Kovács Nádi Karolina, a Hagyományok Háza vajdasági hálózatának munkatársa. A gyermekek szerdáig voltak részesei a tábori munkafolyamatnak, a felnőttek péntekig alkotnak, a tábort pedig kiállítással fogják zárni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Szuhankó Sándor az érdeklődő hölgykoszorúban oktatja a gyékényszövés fortélyait (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)