2024. október 30., szerda

Teknős, százlábú, rovarhotel

Csemete Természetismereti Oktatótábor Topolyán

Június utolsó napjaiban a Topolyai-tó partján lévő Művésztelepen a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület megtartotta a negyedik Csemete Természetismereti Oktatótábort. A fiatal táborozók olyan foglalkozásokon vettek részt, amelyek magukba foglalják az általános iskolás, természettel kapcsolatos ismereteik kiegészítését, alapvető növény- és állatismeret elsajátítását, a madártan, a kétéltűek és hüllők, a hal-, a pók-, a rovar- és a növénytan szakterületek, valamint a természetvédelem alapjait. A táborról Sihelnik Józsefet, az Arcus titkárát kérdeztük.

 Mely témakör volt a legnépszerűbb?

– Minden évben vannak olyan gyerekek, akik egyik-másik téma iránt is érdeklődnek. A programot mindig egy rövid ismertetővel kezdjük, ahol általános dolgokat hallanak a növényekről és a gerinctelen és a gerinces állatokról. A második napon részletesebben ismertettük a növényeket és a gyógynövényeket, a táborozók olyan készítményeket kóstolhattak és szagolhattak meg, amelyek különböző természetes növényi kivonatokat, aromákat tartalmaznak. A növény- és a rovartan együtt került bemutatásra, ez nagyon praktikus, mivel a növényeket számos rovarfaj segíti a beporzásban. A rovaros foglalkozás volt a legnépszerűbb, hiszen a kisebbekre nem jellemző, hogy tartanak vagy félnek a bogaraktól, az ízeltlábúaktól: néhány állatot közelebbről is megnéztek, élénk érdeklődést mutattak irántuk. Volt szerencsénk a halálfejes szender hernyóját is megnézni. Amikor gerinces állatokkal foglalkoztunk, láthattunk mocsári teknőst, mindenki megsimogatta a páncélját, majd szabadon is engedtük, ez is nagy élmény volt!

 Milyen módszerekkel zajlott az oktatás a táborban?

–Az oktatási módszer kombinált: egy adott témáról kétszer húsz percben történik tantermi foglalkozás, ami interaktív jellegű. A rovarok esetében egy digitális mikroszkóp alatt meg tudtuk nézni az előadásban bemutatott élőlényeket, megnéztük az atkát, a szúnyogot és a kullancsot is kinagyítva. Érdekes volt látni, hogyan néznek ki ezek az állatok közelebbről. Ezt a kinti játék és az uzsonna követte, ami után a terepi foglalkozás jött – igyekeztünk minél gyakorlatiasabban oktatni, a tantermi és a terepi foglalkozások a gyakorlat köré épültek. Minden nap zárásaként a gyerekek lerajzolták, ami aznap a legjobban tetszett nekik a foglalkozásban. Volt, aki rovarhotelt, mesterséges fészekodút, teknőst, százlábút, pókot rajzolt, de a hernyó is népszerű volt.

 Milyen visszajelzéseket kaptak?

–A gyerekek egyhangúlag azt mondták, nagyon tetszett nekik a tábor, és sok mindent megtanultak. Többen is jelezték, hogy jövőre is jönnek, illetve akik már elérik a 10 éves kort, őket várjuk nagytáborunkba, az Öko-Campba. A szülők is jelezték, hogy gyerekeik otthon egy órán keresztül a táborban szerzett élményeikről meséltek – számunkra ez is egyfajta visszajelzés, ebből is látszik, hogy létjogosultsága van a csemetetáborunknak.

 Milyen programokkal várják még a fiatalokat?

–Nyáron az Öko-Campba várjuk a gyerekeket, fiatalokat július 21-e és 28-a között a topolyai egykori Kiss Lajos kastéllyal szembeni táborhelyen. Az idén nyolc szakcsoport indul, a csemetetáborhoz hasonló témákkal foglalkozunk majd, az esemény során lehetősége van mindenkinek mélyebben beleásnia magát az adott témakörbe. A délutánt a játék, illetve a szakelőadások teszik ki. Az idei évben újításnak számít, hogy minden este csillagászat is lesz. A rendezvényeink szeptemberben folytatódnak – nyilatkozta Sihelnik József.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az Arcus Környzetvédő Egyesület felvétele