Az idén IX. alkalommal szervezte meg Bácskossuthfalván az Ady Endre Művelődési Központ Tarka Virág kézimunkacsoportja a Fonalgrafikai tábort. Bece Angéla, a foglalkozások koordinátora elmondta, naponta átlagosan 25 gyermek érkezik a Művelődési Házba.
– Örömünkre szolgál, hogy a fonalgrafika széles korosztályt szólít meg falunkban, azaz a felnőttek mellett a gyerekek is érdeklődnek, és az 5-től 18 éves korosztályig érkeznek hozzánk alkotni vágyók. Az alsósokat délelőtt, az idősebb gyerekeket és a felnőtteket délután fogadjuk. Gyakorlatilag a középiskolásaink ezeken a foglalkozásokon nőttek fel, azaz ők voltak az első kis táborozóink. És ami szintén nagyszerű dolog, hogy fiúk is szeretik a fonalgrafikát, évről évre 4-5 legény is megfordul a foglalkozásainkon. Természetesen ők az érdeklődésüknek megfelelő témákat vesznek elő, mint ahogy minden résztvevőnk választhat az egyéniségéhez illő motívumot. A virág és a lepke motívum a legnépszerűbb, de az állatminták is. A fonalgrafika és minden kézimunka nemcsak tű és cérna forgatása a papírban, hanem a finommotoros készségek és a gondolkodás egyik igen komoly fejlesztője is egyben. Nem mellékesen az esztétikai érzék is fejlődik közben. Emellett a figyelem, azaz a koncentráció is elengedhetetlen az alkotások készítése közben, ez pedig mindannyiunknak fontos, hogy olajozottan működjön – tette hozzá Bece Angéla, a Tarka Virág csoport korábbi elnök asszonya. Bácskossuthfalván a fonalgrafika szeretetét a mélykúti Börcsökné Kiss Erzsébet, népi játszóház vezető hintette el, és a tábor kezdete óta igyekszik jelen lenni és átadni a tudását a technikáról.
– A számítógépek és a telefonok világa komoly konkurenciánk, és egyértelmű, hogy a mai gyerekek más megközelítésből állnak hozzá a kézimunkázáshoz, és minden aprólékosságot és odafigyelést kívánó tevékenységhez. Mégis a fonalgrafika iránt vannak érdeklődők. A kisebbek koncentrációs készsége az utóbbi időben érezhetően lerövidült, rövid idő alatt gyors sikert akarnak elérni. Az idősebb gyerekeknél ez már nem érezhető. Talán az miatt is, ha a gyerekek kézzelfoghatóan látják, hogy eredménye van a munkájuknak, az sokat jelent. Illetve jó a tábor hangulata, szeretettel fogadjuk őket, ami szintén számít, és hajlandóak letenni telefont, velünk eltölteni azt a néhány órát. A fonalgrafikába rövid időn belül azok is belejönnek, akik még kezdők, és szükségük van némi gyakorlásra. Persze kitartás nélkül a siker is elmarad, de mindenképpen látványosabb eredménnyel jár, mint például más, bonyolult hímzéstechnika – tudtuk meg. Mint ahogy azt is, hogy Bácskossuthfalván jelentősen több gyermek érdeklődik a fonalgrafika iránt, mint amit Börcsökné Kiss Erzsike Magyarországon tapasztalt. Az elmúlt napokban készült munkákból ma 11 órakor nyílik alkalmi kiállítás, ekkor mutatják be az összejövetel immár hagyományos, közösen elkészített tablóját is. A IX. Fonalgrafikai tábor megvalósulását a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatta anyagilag.
Nyitókép: A felnőttek és a gyerekek együtt gyakorolják a fonalgrafika technikáját a Művelődési ház teraszán (Fotó: Kazinczy Paszterkó Diana)