2024. november 22., péntek

Batyu-koncert a Batyu táborban

A napokban zajló 30. Batyu táborban napközben kétszer három órát táncolnak a táborlakók, pihenésként bútorfestést, nemezelést és gyöngyfűzést tanulhatnak, esténként táncházban vagy népzenei koncerten mulathatnak. A Tokos zenekar és a Zagyva Banda után szerdán este a Batyu együttes adott koncertet a zentagunarasi iskola udvarán.

– Úgy gondoltuk, a jubileumi tábor kapcsán, meg kell, hogy ismerjék a mostani gyerekek, fiatalok azt az együttest, amely útjára indította ezt a népzenei és néptánctábort, a tábor névadóját, a Batyu együttest. A Batyu tábor színpadán tehát a Batyu együttes látható, hallható, kiegészülve a Fokos zenekarral és a családtagokkal – ezekkel a szavakkal köszöntötte a táborlakókat és a Vajdaság minden szegletéből érkező érdeklődőket Kisimre Szerda Anna, majd elmondta, hogy 1976-ban alakult meg a Batyu együttes, amelyet Szűcs Sándor és Ferenc Pál alapított. Kezdetben citerazenekarként működött, a későbbiekben már más hangszereket is megszólaltattak az együttes tagjai, és néhány év alatt táncházi zenekarrá nőtte ki magát.

Elsőként egy 1983-ból való disznótoros összeállítást adtak elő az erre a koncertre ismét összeálló zenészek, majd kőrispataki muzsikát hallhattunk, és azt a horgosi dalcsokrot, amely a Batyu együttes védjegyének számít, hiszen ez az a dalcsokor, amit a legtöbbször előadtak és rákerült a X. Táncháztalálkozó nagylemezére. A horgosi dalokat a Fokos zenekar törökkanizsai összeállítása követte. Tudni kell, hogy a Fokos zenekar tagjainak egy része a Batyu együttes tagjainak a gyereke, bizonyítva, hogy nem esik messze az alma a fájától.

Egyik érzelemdús pillanata volt a koncertnek a Magasan repül a daru kezdetű Tisza menti népdal, de minden dalcsokor sok-sok emléket idézett fel mind a zenészekben, mind a közönség soraiban ülő idősebb népzenekedvelőkből.

A Batyu együttes tagjainak az volt az elképzelése, célja, hogy népszerűsítse a délvidéki tamburamuzsikát, így Duna menti ugrósokat is előadtak a repertoárból. A Tradíció Alapítvány által 1993-ban Budapesten kiadott hangszalagra is rákerült ez az összeállítás. Az est folyamán moldvai dallamok is felcsendültek. A koncert kezdetén és végén a Batyu-Fokos csapat együtt zenélt, név szerint: Szabó Gabriella, Szabó Árpád, Szerda András, Ferenc Pál, Szűcs Sándor, Szabó Annamária, Szerda Zsófi, Szabó András, Szerda Balázs, Szerda Ákos, Jovánovity Péter, Keszég Ákos, Csonka Balázs és Kisimre Szerda Anna.

Természetesen nem hagyták ki a Batyu tábor himnuszát sem, az al-dunai székely népdalt 1995-ben énekelték először közös dalként a tábor gálaműsorának zárószámaként, és teszik ezt azóta is minden évben.

A jubileumi tábor gálaműsorát ma 18 órakor tartják, amelyen bemutatásra kerülnek a megtanult táncok, és végül elhangzik mintegy háromszáz torokból az említett, jól ismert Szerelem, szerelem kezdetű népdal is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Batyu együttes és a Fokos zenekar közös koncertjén (Herceg Elizabetta felvétele)