2024. szeptember 28., szombat

Ha Szent Mihály lova deres, behozza a telet!

A tájház Szent Mihály-napi programjában kétszáz gyermek vett részt

A topolyai tájházban pénteken hagyományos Szent Mihály-napi foglalkozásra várták az érdeklődőket. A tartalmas rendezvényre helyi óvodások és általános iskolások érkeztek, akik megismerkedhettek a naphoz kapcsolódó szokásokkal, néphagyományokkal. Ez a jeles nap több szempontból is mérföldkőnek számított elődeink, őseink életében – mondta Sihelnik Ágnes, a topolyai Művelődési Ház munkatársa, az esemény koordinátora.

– Ahogy mondták, áprilisban Szent György vetkőztet, szeptemberben pedig Szent Mihály öltöztet. Ez egyfajta lezárása volt az emberek aktív időszakának, ami jobbára az állattartásban jutott kifejezésre, ugyanis Szent Györgykor kihajtott állatokat Szent Mihálykor terelték be. Ez a nap mindenképpen mérföldkőnek számított a pásztorok életében, nemcsak az állatok behajtása, hanem a bérelszámolás szempontjából is fontos volt. Ekkor kötötték meg ugyanis az új szerződéseket, tehát vagy új gazdához szegődtek a következő évre, vagy a régi gazdáikkal meghosszabbították a szóbeli szerződéseiket. Mivel a bérelszámolásnak is ez volt az ideje, ezen a napon vásárt, sőt egyes helyeken mulatságokat is rendeztek a pásztoremberek számára. A vásárok apropója a bér elköltése mellett a télre felkészülés is volt, ekkor szerezték be a téli ruhaneműt, a lábbelit, vagy a háztartásbeli eszközöket pótolták – mondta az esemény koordinátora, majd hozzátette, ezt a napot még Borszűrő Szent Mihály-napként is emlegetik, ugyanis a bor készítése ekkor vette kezdetét, de bizonyos vidékeken a szőlő betakarítása még belenyúlt ebbe az időszakba.

A program során a gyerekek a Szent Mihály-naphoz köthető népdalokat énekeltek és népi játékokat játszottak, ezt követően Lukács Melissza és Bakos Lilla vezetésével kézműves-foglalkozáson vettek részt, amelyen mindenki elkészítette saját szőlőjét. Az esemény zárásaként megtekintették a régi vásári hangulatot idéző minivásárt, amely a Művelődési Ház munkatársának, Crnkovity Edit keze munkáját dicséri. A nap végén minden résztvevő jelképes ajándékkal, vásárfiával térhetett haza.

Nyitókép: A kiállítást látva és Sihelnik Ágnes meséjén keresztül a gyerekek átélhették az egykori vásári hangulatot (Turi Orsolya felvétele)