Cikkünkhöz képgaléria is tartozik.
Csütörtökön este megnyílt a topolyai múzeumban, az emeleti termekben Németh Anna topolyai pedagógus, keramikusművész életmű-kiállítása, melyen a neves keramikus öt évtizedes munkásságanak egyedi kerámiaalkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. Az első teremben a művész korongolt vázáiból és dísztányérjaiból állítottak ki válogatást, melyben helyet kapnak mindazon alkotások, amelyek pályájának legfontosabb fordulópontjait jelentették, így azok is, amelyekkel a Vajdasági Iparművészek és Formatervezők Egyesületéhez felvételt nyert. A második teremben a női témájú alkotásokra helyezték a hangsúlyt, ilyenek a női fejet ábrázoló festett tányérok, plasztikák és a Flóra-sorozat. Néhány alkotás pedig a természetből vett témának van szentelve. Ugyanitt helyet kapnak Németh Anna főiskolán készített tanulmányrajzai is. A harmadik teremben szerepelnek a használati kerámiák, szuvenírek és ékszerek, a falakon Móré Szilveszter Németh Anna kerámiáiról készített fotói függnek. Ebben a teremben található a Vajdasági Bank számára készített fali dekoráció vázlatterve és egy fotó a kész műről, valamint a falról levert alkotás néhány darabja.
A nagy érdeklődéssel kísért megnyitón Radaković Marina Topolya Község Múzeumának igazgatója köszöntötte a megjelenteket, és elmondta, hogy a kiállítás a Magyar Nemzeti Tanács és a topolyai önkormányzat támogatásával valósult meg.
Németh Anna munkásságát, a retrospektív kiállítás anyagát Baranyi Anna művészettörténész, a tanárnő egykori diákja, a kiállítás kurátora méltatta. Rámutatott: Németh Anna, a kiváló pedagógus – rendhagyó módon –, a diákokkal való munkájának köszönhetően lett alkotóművész. A közönségnek először 1974-ben mutatkozott be, amikor tagja lett a Vajdasági Iparművészek és Formatervezők Egyesületének és két Aranyforma díjat kapott.
A kiállításon is láthatók ezek a hármas formák, azaz három vázából álló kompozíciók. A korongolt vázák különleges formavilágukkal tűnnek ki. Ami a színvilágot illeti, a kő színeit alkalmazza, illetve az égetett agyag vörös árnyalata jut kifejezésre munkáin. Autentikus motívuma a „vágott díszítés”, azaz a nedves váza felületét egy enyhén hullámzó bevágással elmozdítja a síkból, így a vázák más-más szögből eltérő vizuális élményt nyújtanak.
A Terra art elnevezésű életmű-kiállítás 2025. március 31-éig tekinthető meg a topolyai múzeum emeleti termeiben.
Nyitókép: Részlet a kiállításból (Herceg Elizabetta felvétele)