Czinki Ferenc nagykanizsai borász cuvée bora lett a szakzsűri döntése értelmében az idei bajsai Telecskai-dombok Szent Dömötör Borrendje és a Kadarka Szőlészek, Gyümölcsészek és Kertészek Egyesülete borversenyének a nyertese. Az eredményeket a XIX. Prélón hirdették ki ünnepélyesen, a zsűrizést az előző hétvégén ejtették meg.
– Körülbelül negyven éve készítek borokat, szőlész-borász végzettséggel rendelkezem, és országos borbírói és borszakértői vizsgával is. A keszthelyi székhelyű Da Bibere Zalai Borlovagrend mellett a bajsai Szent Dömötör borrendnek is a tagja vagyok. Bajsára idén három borral érkeztem magánemberként, rajnai rizlinggel, királylánykával és a versenygyőztes cuvée borral, ez utóbbira 91 pontos értékelést kaptam, és a fesztivál nagyserlegét, a fehérbor kategória serlegét is. A királylányka a második helyen végzett, a rajnai rizlingem pedig az 5. helyen – tudtuk meg a borásztól.
– Nagykanizsa északabbra van, mint a bajsai borvidék, közelebb vagyunk az Alpokhoz és az Adriához is, felénk sokkal több volt az eső 2024-ben. Szeptemberben pont jókor, a szemek kifejlődése idején érkezett egy bőséges esős időszak, ami a bogyókban a cukor- és a savkoncentrációt jó irányba változtatta meg. A mennyiséggel is meg voltunk elégedve – hallottuk Czinki Ferenctől.
Bábi Attilát, a Telecskai-dombok Szent Dömötör Borrendje kancellárját az idei bajsai verseny részleteiről kérdeztük.
– A negyedik nemzetközi jellegű borversenyünkre elsősorban a környező településekről és országokból jelentkeztek. Szerbiából legmesszebbről Leskovacról érkezett minta, emellett Magyarország és Horvátország mellett Franciaországból is. Fehérborból volt idén is a legtöbb, 45 mintát kaptunk, 18 rozé bort és 25 vörösbort küldtek. Idén is két nemzetközileg elismert borbíró, egyetemi tanár értékelte a beküldött mintákat, Ljubica Radan és Milica Ćućuz, akik nagyon komolyan állnak hozzá a borok minősítéséhez. Akadnak, akik ennek kevésbé örülnek, a borok minőségére viszont nagyon jó hatással van, így a versenyünkre mind kevesebb gyengébb itallal neveznek – nyilatkozta Bábi Attila.
– Fehérbor kategóriában 8 aranyérmet nyújtottunk át, a rozé borok készítői közül 6-an részesültek arany elismerésben. A vörösborok a zsűri értékelése szerint idén gyengébbek voltak, közülük 4-en részesültek arany minősítésben, a többiek ezüst és bronz minősítést kaptak – tudtuk meg, mint ahogy arról is szólt a kancellár, hogy Bajsán, sőt a környéken is már második éve nagyon nehéz időjárási körülmények nehezítik meg a borászok munkáját. Szeptember vége helyett már augusztusban megkezdődhetett a szüret, a szemek ugyan édesek voltak, de jelentősen kevesebb folyadékot tartalmaztak. A kevés termés pedig hatással volt arra, hogy kevesebben neveztek a borversenyre, mint korábban. Ez az árra különösebben nem volt hatással, házi borokat műanyag kiszerelésben 400–500 dinárért lehet vásárolni.

Nyitókép: Czinki Ferenc a fesztiválnyertes cuvée borral a kezében (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)