2024. szeptember 6., péntek

Az ötvenedik MIRK

Áprilisban Bajsa ad otthont a gyűjtők, kézimunkázók és kézművesek nemzetközi találkozójának

Bajsán a Testvériség-Egység Általános Iskolában húsvéthétfőn, vagyis április 18-án kezdődik és 22-éig tart a jubileumi, 50. MIRK, a kézimunkázók, kézművesek és gyűjtők, a képzőművészet valamelyik ágával foglalkozók minősítő találkozója. Telečki Elvira fő szervező, a moholi Aranykezek Kézimunka-egyesület elnök asszonya elmondta, hogy nagyon sokan várták ezt a hírt, annál is inkább, mert a járványügyi helyzet miatt már két éve nem sikerült megtartani a rendezvényt.

– A kerek évforduló alkalmat ad arra is, hogy visszatekintsünk a MIRK múltjára, és szót ejtsünk az előző évtizedekben a szervezésben jeleskedő egyénekről, megemlékezzünk azokról, akik már nincsenek velünk. Nagyon bízunk benne, hogy sikerül megvalósítani az elképzelésünket, és a Budapesten élő Bada házaspár, ha személyesen nem is, de videóüzenetben tudja majd köszönteni a jubiláló MIRK közösségét – mondta a fő szervező, hozzátéve, hogy az eddigi évek hagyományához hasonlóan ezúttal is klubok és egyéni kiállítók jelentkezésére számítanak.

– A pályázati felhívásunk megjelent, és rendkívül szép számú visszajelzést kaptam már, ami arra ad reményt, hogy az elmúlt két év kihagyása ellenére jelentős érdeklődés övezi majd az idei szemlét is. Ki vannak éhezve az emberek a találkozásra, a szakmai tapasztalatcserére. Természetesen nagyon sok negatív hozadékkal járt a járványhelyzet, ugyanakkor az idősebb korosztály számára a több otthon töltött idő az alkotási időszakot is jelentette. Ez különösen az idősebbek részéről betartott 2020-as kijárási tilalom időszakára volt jellemző, így a korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is elsősorban hímzésekre számítunk. A felnőttek és a gyermekek képzőművészeti alkotásainak értékelésénél Kerekes Sándor és Csernik Attila hozzáértésére számítunk, a hagyományos népi hímzésnél pedig a tornyosi Szabó Magdára, a Magda-Lak tájház vezetőjére. A legnagyobb számú munka esetében, az úri és a modern hímzésnél a kishegyesi Major Márta és a topolyai Szabó Gizella zsűrizik. A nemezeléssel készült alkotásokról és más jellegű kézműves munkákról a zentai Nagy Abonyi Ágnes mond véleményt, illetve Olga Galjak Užicéről. A horgolás, zsinórcsipke és minden más kategória, ami ehhez a technikához tartozik, a törökbecsei Vrebalov Mária vezetésével lesz értékelve, a gyöngyözéssel készült munkákat a törökbecsei Torjai Zita véleményezi – hallhattuk a fő szervezőtől, aki azt is elárulta, hogy a MIRK-re hagyományosan nem csak a vajdasági kiállítók jelentkeznek.

– Az idén is számítunk a niši és a kragujevaci, knjaževaci egyesületek jelenlétére, mint ahogy Užicéről és Vrnjačka Banjáról is célba veszik a szemlét, illetve Belgrádból hagyományosan egyéni kiállítók szoktak jelentkezni. Továbbá Baranyából, Csúzáról is várjuk a kedves vendégeinket, valamint a magyarországi Karád és Dunaújváros szorgos kezű kézműveseit, kézimunkázóit is. A kiállítóink, az egyesületek képviselői 18-án a reggeli óráktól állítják fel a munkákat, a gyűjteményeket, majd 13 órától szervezzük meg a hivatalos megnyitóünnepséget. Amennyiben a járványügyi helyzet nem szól közbe, az azt követő napokban 18 óráig lehet megtekinteni a MIRK anyagát. A rendezvény ünnepélyes záróceremóniája, illetve közgyűlése az ajándékok, az elismerések átadásával, a zsűri értékelése 22-én 13 órakor kezdődne – tudtuk meg Telečki Elvirától, akinél a további részletekkel kapcsolatban a 063/838-5059-es elérhetőségen lehet érdeklődni.

Szuhankó Ruzsena, a bajsai helyszín előkészítését vállaló társszervező, az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre elnök asszonya elmondta, hogy a jubileumi MIRK megszervezésében, lebonyolításában valamennyi bajsaira, illetve a faluban működő civil szervezetre számíthatnak.

– Azt szeretnénk, hogy a Bajsán lebonyolított MIRK színvonalas eseményként, jó emlékként maradjon meg mindenki emlékezetében. Ehhez nekünk biztosítanunk kell a helyszínt, vagyis az általános iskola helyiségeit. Az előzetes kalkulációink szerint legalább 50 művelődési egyesület jelenlére számítunk, és mintegy 300 kiállító munkájára. Persze mindenki egyszerre nem lesz jelen a rendezvény idején, csupán azok jelenlétére számítunk, akik szeretnének konzultálni a szakmai zsűrivel, és fejlődni abban, amivel foglalkoznak – mondta Szuhankó Ruzsena, aki elárulta azt is, hogy a szervezésből tevékenyen kiveszi a részét a Testvériség Művelődési Egyesület tagsága, illetve a helyi közösség, és Topolya község anyagi és logisztikai támogatása nélkül sem boldogulnának.