2025. január 23., csütörtök

Erőszak nélkül is lehet az iskolában

A topolyai Csáki Lajos Általános Iskola tapasztalatairól

Sajnos folyton aktuális téma a gyermekek közötti, mindinkább kiélezett türelmetlenség, a kortársak közötti, egyre inkább eldurvuló konfliktusok és azok kezelése a tanintézményekben. Erre a problematikára hívja fel a figyelmet immár többedik éve a nemzetközi erőszakmentes nap, amelyet másként rózsaszín napként is emlegetnek. Ennek az oka, hogy 2007-ben egy kanadai kisfiú a daganatos betegséggel élő édesanyja tiszteletére, vagyis őt támogatva ennek a megbetegedésnek a jelképévé vált rózsaszínű pólóban ment el a tanításra. Az osztálytársai minderről nem tudva piszkálódni kezdtek vele, majd meg is verték. Amikor kiderült az igazság, másnap az egész osztály rózsaszínű pólóban jelent meg az iskolában szolidaritásuk jeléül, a rákellenes aktivisták közreműködésével. Ennek a történetnek a nyomán egyre több tanintézményben szerveznek rózsaszín napot, és igyekeznek nagyobb hangsúlyt adni az erőszakmentes életnek. Így a közelmúltban a topolyai Csáki Lajos Általános Iskolában is lebonyolították ezt a megmozdulást. Vojter Pulai Mónika igazgatónőtől megtudtuk, hogy az utóbbi időszakban az iskola szakcsapatának köszönhetően szerencsére sikeresen tudják kezelni a diákok közötti konfliktusokat.

– A mi iskolánkban is működik egy úgynevezett erőszakmentes csapat, amelynek az a célja, hogy képezze a gyerekeket, a szülőket és persze a tanárokat, illetve az erőszakmentes konfliktusmegoldás módjának a tanítását tűzte ki céljául. Emellett ha mégis történik valamilyen ilyen jellegű cselekmény, akkor a legmegfelelőbb hozzáállással, a különféle rendelkezésre álló eszközökkel közreműködnek a probléma minél hatékonyabb megoldásában. Ennek a jegyében szerveztük meg az akciónkat, amelynek az volt a lényege, hogy a diákság, az iskola dolgozói lehetőség szerint rózsaszínű pólóban vagy más, ilyen színű ruhában, illetve maszkban érkeztek az iskolába – tudtuk meg az igazgatónőtől, akitől az iránt is érdeklődtünk, hogyan tudják kezelni azt a helyzetet, ha a gyerekek között már megtörtént az összetűzés.

– Az első és legfontosabb, hogy minden problémára reagálni kell, ha lehet, azonnal. Ezt már a pedagógusaink jól tudják. Emellett meg kell értetni a gyerekekkel azt, hogy minden tettüknek következménye van. Rendkívül fontos a felvilágosítás, a szülőértekezleteken is. Azzal kezdjük az iskolaévet, hogy elmondjuk az erőszak formáit, következményeit, és ugyanúgy a gyerekeket is beavatjuk ebbe. Elmondhatom, hogy erőszakmentes csapatunk sikeres közbenjárásával az esetszámok évről évre csökkennek tanintézményünkben. Különösen az utóbbi időszakban, amikor kisebb létszámú csoportokra bontottuk az osztályokat – tette hozzá az igazgatónő, aki azt is elárulta, hogy az iskola erőszakmentes csapata a közelmúltban részt vett egy ENABLE program elnevezésű képzésen is, amelynek a fő célja szintén az iskolai bántalmazás megelőzése, illetve a kezelése. Emellett múlt évben részesei voltak egy, az oktatási hivatal által támogatott, többnapos szegedi, nemzetközi jellegű, az iskolai bántalmazás kezelésére vonatkozó szemináriumnak, amit az idén volt alkalmuk folytatni, ezúttal újabb hetedikes osztály bevonásával. Legutóbb pedig az iskola tantestülete a Hogyan járjunk el természeti katasztrófák esetén témájú képzésen vehetett részt, amelyet a Caritas tartott meg, és Topolya község jóvoltából lehetett jelen az iskola. Ezután a szervezet közreműködésével, segítségével műhelymunkákat szerveznek a gyerekeknek, a folyamatot pedig rajzpályázattal zárják. Vojter Pulai Mónika igazgatónő elmondta még, hogy a februári erőszakmentes nap köré irodalmi, fotó- és rajzpályázatot is meghirdettek a Csáki Lajos Általános Iskolában, Rózsaszín hét, erőszakmentes lét címmel. Az irodalmi pályázat legjobb munkáját Nyomtató Angelika 8. d osztályos diák küldte be, és a fotópályázat legjobb alkotása is az ő nevéhez fűződik. A rajzpályázat kategóriában két diákot díjaztak, Fényszárosi Kata 3. c osztályos tanulót és Marko Simić 1. b osztályos kisdiákot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel