A napraforgómag elvetése után a napokban a legtöbb termelő már a kukoricát is elvetette. A földben most van elég nedvesség, ami alapfeltétele a jó kelésnek. A csapadékos időszakok után az erős szél gyorsan kiszárította a talaj felső rétegét, ami lehetővé tette, hogy a mag is földbe kerülhessen.
Tomik Nimród, a Topolyai Gazdakör alelnöke elmondta, hogy a repce a topolyai és a kishegyesi határban is nagyon ígéretes. Jól fejlettek a növények, most vannak virágzásban. Az okozott gondot, hogy az igen sűrű állományba már hetekkel ezelőtt sem lehetett bemenni, hogy a vegyszeres védekezést végrehajtsák. Egyedül csak drónnal lehetett esetleg a repcét permetezni. Ahol teljes agrotechnikát alkalmaztak, ott kiemelkedő hozamokra, jó termésre is lehet számítani. Valójában most az a helyzet, hogy még a gyengébb parcellák is úgymond ígéretesek. Sajnos azonban az ára tavaly óta csaknem a felére esett vissza, meglátása szerint 40 dinár körüli kilónkénti árra lehet számítani betakarításkor is. Ahogyan azonban a termelők mondani szokták, a repce még sokat kint alszik betakarításig, tehát addig még a hozamokkal kapcsolatos jóslatok és az árak is változhatnak. A jó hozam azonban borítékolható. Tomik Nimród meglátása szerint ugyanis az előző évvel ellentétben most van annyi nedvesség a talajban, hogy ha májusban az időjárás csapadékban szegényebb lenne, még akkor is jó termés várható repcéből. Az olajnövény vízigénye ugyanis a vegetáció további szakaszában már nem jelentős.
Hozzátette, hogy a búza és az árpa is egyelőre ígéretes. Az árpa esetében három-négy héttel ezelőtt vegyszeresen védekeztek a termelők a betegségek, kártevők ellen, május elején pedig ajánlatos lesz ismét bejárni a parcellákat, és szükség esetén permetezni. A búzát tíz nappal ezelőtt permetezték sokan, ott egyelőre a legtöbb esetben nincs szükség újabb védekezésre. A termelők egyöntetű véleménye szerint a megemelkedett költségek miatt a búza reális felvásárlási ára 30 dinár lenne.
A termelők ezekben a napokban elsősorban a tavaszi kultúrák vetésével, ültetésével voltak elfoglalva. Gyakran volt csapadékos az időjárás, de a csapadékmentes, száraz napokat kihasználták például a kukorica vetésére, ami a sokévi átlag szerint a legnagyobb területeket elfoglaló kultúra. Az ősszel a gazdálkodók valamivel több búzát és árpát vetettek, ami miatt most valamivel kevesebb lesz a kukorica, napraforgó.
Nyitókép: Tóth Péter felvétele