2024. szeptember 13., péntek

Érzelmi neveléssel a kortárs erőszak ellen

Hogyan ne legyenek gyermekeink az élet „áldozatai”? – Előadás a bácskossuthfalvi Együtt Gyermekeinkért csoport szervezésében

A gyerekek közötti erőszakkal egyre több helyen és mind durvább formában szembesülhetnek az utóbbi időben a szakemberek és a szülők, illetve maguk a gyermekek is. Gyakran odáig fajulnak a történések, hogy még a médiumok is felkapják a kirívó példákat. Persze tudjuk a választ, rohanó világunkban egyre kevesebb idő jut a családi pillanatokra, beszélgetésekre, megváltozott a társadalmi értékrend az anyagiak irányában. A szakadék felé rohanást meg lehet állítani – vallja Varga Arabella okleveles pszichológus, aki a bácskossuthfalvi Együtt Gyermekeinkért csoportosulás meghívására egy izgalmas előadás alkalmával mutatott rá erre a Kuckó Játszóházban.

A bácskossuthfalvi Együtt Gyermekeinkért szervezésében Varga Arabella pszichológus tartott előadást (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A bácskossuthfalvi Együtt Gyermekeinkért szervezésében Varga Arabella pszichológus tartott előadást (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

-A gyermekek érzelmi kompetenciáinak fejlesztése elsősorban arra ad megoldást, hogy minél hatékonyabbak legyenek a társas kapcsolataikban. Sikeresebben meg tudják valósítani önmagukat, ne veszítsék el a fonalat a külvilággal. Ez pedig ahhoz jó, hogy a mindennapi céljainkat simán véghez tudjuk vinni, persze nem másokon átgázolva. Az, hogy tehetségesek vagyunk valamiben, önmagában nem elég, ki kell bontakoztatni magunkat – hallhatták a szülők.

Hogy a kortárs agressziót el tudjuk kerülni, illetve kezelni valahogy az ilyen jellegű problémákat, egy elsődleges lépés lenne, hogy a gyerek érzelmi kompetenciáit kell fejleszteni. Azért, hogy a gyerekek az „éles” helyzetben fel tudják ismerni és lereagálni a támadást, illetve ne is kezdeményezzék – tudtuk meg a pszichológusnőtől.

-Az érzelmi kompetenciák fejlesztésének elsődleges szintje, hogy meg tudjuk az érzelmeket nevezni. Majd egy következő, hogy összefüggésbe tudjuk hozni az őket kiváltó környezeti hatásokkal és azokkal a gondolatokkal, amikből táplálkoznak. Az is egy fontos dolog, hogy tudatosítsuk, hogy hogyan is befolyásolják azt, ahogyan cselekednek a felek egy-egy ilyen helyzetben. A kezdetekben megtanítjuk a gyerekekkel felismerni az érzelmi reakciókat, majd szituációs játékok során ezeket a helyzeteket igyekszünk lereagálni, és persze kezelni közösen. Kinek mit kellene tenni azért, hogy megoldás születhessen – taglalta Varga Arabella pszichológus, aki előadásában rámutatott arra is, hogy az IQ-fejlesztésnek adott esetben lehetnek genetikai korlátai, az EQ esetében ezzel szemben több lehetőség van a kibontakoztatásában. Ez pedig hozzájárulhat mondjuk a gyermek önbizalmának, iskolai teljesítményének növeléséhez, vagy a konstruktív konfliktusmegoldáshoz.

-Kártyákon ábrázolt érzelmi megnyilvánulásokkal vezetjük be a gyerekeket azok felismerésébe és megoldásába. Játékos formában tulajdonképpen forgatókönyveket adunk át nekik a konfliktushelyzetek megoldására. Rossz ötlet nincs, mindenkinek a saját temperamentuma szerint kell megoldani a vészhelyzeteket, persze a helyes és a helytelen viselkedési keretek között. Gyakorlatilag érzelmi minták alapján cselekszünk mi valamennyien, az a cél, hogy a gyermekek tárházában ezeket az eszközöket kibővítsük jó irányba – mutatott rá a pszichológusnő.

A Képes vagyok kezelni az érzelmeinket elnevezésű képzéssorozat dr. Jovanović Magyar Aleksandra pszichológus nevéhez fűződik, akinek szakterülete az érzelmi kompetenciák fejlesztése, illetve a kortárs agresszió ilyen módon való enyhítése és kezelése. Az ő nevével fémjelzett magyar nyelvű műhelymunkákat érdeklődés függvényében Topolya mellett Bácskossuthfalván, a Kuckó Játszóházban is megszervezik a közeljövőben. Bővebb információ Varga Arabella 062-627-999-es illetve Beer Boglárka 063-86-53-093-as elérhetőségén kapható. A foglalkozások az 5-től 10 éves korosztályt célozzák meg.