2024. szeptember 13., péntek

Katasztrofális méhpusztulás

Topolya községben mérgezés tizedelte meg a méhállományt – A kár értéke eléri a 100 ezer eurót – A méhészek segítség nélkül nem tudják pótolni az elvesztett méhcsaládokat

Topolya községben a méhészek először a múlt héten tapasztaltak mérgezésre utaló jeleket a méhek között, s ezt hamarosan a méhek tömeges elhullása követte. A mérgezés a Topolyától keletre eső, az autóúton túli részeket érinti: Njegoševót, Brazíliát, Gunarast, Kavillót és Zentagunarast. Mint kiderült, a pusztulás az adai község területén lévő Törökfalut is elérte.

Elpusztult méhek a kaptár alján (Lakatos János felvétele)

Elpusztult méhek a kaptár alján (Lakatos János felvétele)

Németh István, a Topolyai Méhészegyesület vezetőségi tagja arról számolt be a médiának, hogy a méhpusztulás 30-40 méhészt érint, és a kár igen jelentős.

– Az első bejelentést még nem vettem komolyan, azt hittem, hogy elszigetelt esetről van szó. Az elsőt azonban további bejelentések követték, ezért muszáj volt értesítenem az állategészségügyi felügyelőséget. A helyzet ekkor már annyira súlyos volt, hogy 1000 méhcsaládot érintett, amiből 510 teljesen elhullott. Szombaton a növényegészségügyi felügyelőség mintát vett a növényekből és a talajból, hétfőn pedig az állategészségügyi felügyelőség járt a helyszínen. A méhpusztulás okáról nem merünk semmi konkrétat mondani mindaddig, míg a laboratóriumi vizsgálat eredménye nem lesz a kezünkben – számolt be Németh, majd hozzáfűzte, hogy az egyesület magára vállalta a növényegészségügyi vizsgálat költségeit, az anyagi lehetőségeik azonban korlátozottak, ezért a méhészéknek maguknak kell kifizetni a méhminták vizsgálatát. Az elnökségi tag reméli, hogy a községtől is kapnak némi segítséget, mert a vizsgálatok igen költségesek. A vizsgálatokra mindenképp szükség van, mert a kár óriási, és szükség lesz segítségre.

– Az előzetes becslések szerint a kár nagysága eléri 80–100 ezer eurót. Végeztem egy összehasonlítást, amihez a szeptember elsejei árfolyamot vettem alapul: a méhészeket ért kár értéke megfelel 550 darab 120 kilós hízódisznó értékének vagy 2400 darab 20 kilós malac árának, illetve 84 darab 600 kilós vágómarha árának. Reméljük, hogy valamiféle kártalanítást kapunk valamilyen tartományi vagy köztársasági alapból, amit ilyen esetekre tartanak fenn. Mindegy is, hogy honnan kapnánk a segítséget, mert óriási szükség van rá – fogalmazott Németh.

Szokola Ágnes (Lakatos János Felvétele)

Szokola Ágnes (Lakatos János Felvétele)

A méhpusztulástól sújtott méhészek közé tartozik Szokola Ágnes is, aki Njegoševo melletti tanyájukon vezeti a családi méhészetet. Ágnes édesapja, András bácsi 70 évvel ezelőtt kezdett méhészettel foglalkozni, és ez idő alatt ekkora mérgezés nem történt a környéken.

– Azt vettük észre, hogy a méhek úgy kezdenek viselkedni, mintha légyspray-vel lefújták volna őket: egy helyben forogtak és a szárnyaikkal csapkodtak. Amikor pedig felnyitottuk a kaptárakat, rengeteg elhullott méhet találtunk az aljukon. Ez a múlt héten kedden kezdődött, de még mindig nincs vége. Mostanra a méhállományunk 80 százaléka elpusztult, és ami van, az is beteges. Nemcsak mi jártunk így, hanem a környéken az összes méhész – panaszolta Ágnes, aki arra is rámutatott, hogy nem is csupán a méhek elhullása jelent kárt a méhészek számára.

András bácsi megmutatja, hogy nincsenek méhek a kereten (Lakatos János felvétele)

András bácsi megmutatja, hogy nincsenek méhek a kereten (Lakatos János felvétele)

– A kaptárakban igen nagy mennyiségű méz van, és ha mérgezés történt, akkor nem lehet tudni, mi lesz ennek a méznek a sorsa. 80 méhcsaládunk van, és kaptáranként kb. 35 kilogramm mézről beszélünk, amit lehetséges, hogy el kell dobnunk. Mindenképp nagyon nagy kár ért bennünket, mert ennyi méhcsaládot újratelepíteni és beállítani több évet vesz igénybe, és közben a vevőkörünket is elveszítjük. Reméljük, hogy kapni fogunk valamekkora kártérítést – fejezte ki reményét a méhész.

A méhpusztulás okáról még nem lehet biztosat tudni, erre csak a laboratóriumi vizsgálatok után fog fény derülni. Ágnes viszont olyasmiről hallott ismerős méhészektől, hogy parlagfű elleni méreg okozta a méhpusztulást. A méhek viselkedése is mérgezésre utal – tudtuk meg tőle.